eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Ukrajinský prezident po telefonáte s Bidenom: Vážime si neochvejnú podporu zo strany USA!

Americký prezident Joe Biden v nedeľu uistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Washington a jeho spojenci “rozhodným spôsobom zareagujú”, ak Rusko zaútočí na Ukrajinu. Biden to povedal počas nedeľňajšieho telefonátu s ukrajinským prezidentom, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na Biely dom.

“Prezident Biden dal jasne najavo, že Spojené štáty a ich spojenci a partneri budú rozhodným spôsobom reagovať,” ak Rusko pristúpi k invázii na Ukrajinu.” priblížila tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová vo vyhlásení.

Biden vyjadril podporu snahám o diplomatické riešenie

Biden podľa Psakiovej zároveň opäť potvrdil, že Spojené štáty podporujú zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny.

Psakiová ďalej uviedla, že Biden vyjadril podporu snahám o diplomatické riešenie vyostrenej situácie na ukrajinsko-ruských hraniciach vrátane rozhovorov medzi vysoko postavenými predstaviteľmi USA a Ruska, ktoré sú naplánované na 9. a 10. januára v Ženeve.

Zelenskyj hovorí o neochvejnej podpore

Americký prezident vyjadril podporu aj minským mierovým dohodám a snahám o ďalší pokrok pri ich implementácii, ako aj snahám o deeskaláciu napätia v separatistami kontrolovanom regióne Donbas na východe Ukrajiny.

“Vážime si neochvejnú podporu (pre) Ukrajinu (zo strany USA),” napísal Zelenskyj na Twitteri po telefonáte s Bidenom. “Diskutovali sme… o spoločných krokoch Ukrajiny, USA a (ďalších) partnerov zameraných na udržanie mieru v Európe (a) zabráneniu ďalšej eskalácii,” dodal ukrajinský prezident.

Putin varoval: Nová séria sankcií by bola kolosálna chyba

Biden minulý týždeň vo štvrtok telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, tiež o napätej situácii na východnej hranici Ukrajiny. Biden počas telefonátu s Putinom vyzval Moskvu, aby deeskalovala situáciu na rusko-ukrajinských hraniciach, v opačnom prípade Kremľu pohrozil možnými tvrdými sankciami. Putin kontroval, že nová séria sankcií by bola kolosálna chyba, ktorá by mohla viesť k úplnému narušeniu vzťahov medzi USA a Ruskom, uviedol Putinov poradca.

Severoatlantická aliancia už niekoľko týždňov upozorňuje na zhromažďovanie až približne 100.000 ruských vojakov neďaleko hraníc s Ukrajinou. Moskvu zároveň vystríha pred prípadnou inváziou na Ukrajinu. Rusko však plány vojenského zásahu na Ukrajine kategoricky popiera a namiesto toho obviňuje Kyjev, že rozmiestňuje svoje sily v blízkostí území na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí separatisti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vladimir Putin a Joe Biden počas stretnutia v Ženeve v júni 2021.
  2. Americký prezident Joe Biden
  3. Eduard Heger (OĽaNO)
  4. Petro Porošenko
  5. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajinský prezident po telefonáte s Bidenom: Vážime si neochvejnú podporu zo strany USA!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti