eReport.sk
Príslušníci ukrajinských ozbrojených síl sledujú, ako špeciálne vozidlo kope zákop na ukrajinsko-ruskej hranici v blízkosti mesta Sumy na severovýchode Ukrajiny. Foto: tasr

Kontaktná skupina dosiahla novú dohodu o prímerí na východe Ukrajiny

 Vyjednávači z Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa dohodli na obnovení úplného prímeria na východe Ukrajiny. Oznámila to v stredu večer OBSE vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Títo účastníci tzv. trilaterálnej kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu v Donbase  (TKG) „vyjadrili pevné odhodlanie dodržiavať opatrenia“ zamerané na posilnenie dohody o prímerí dosiahnutej 22. júla 2020, uviedol osobitný predstaviteľ úradujúceho predsedu OBSE na Ukrajine a v kontaktnej skupine Mikko Kinnunen.

Kyjev a Moskva sa v ostatných mesiacoch vzájomne obviňujú z porušovania prímeria, na ktorom sa dohodli v júli 2020 a ktoré vlani dopomohlo k výraznému zníženiu obetí konfliktu v Donbase. Terajšia nová dohoda má však podľa Kinnunena „mimoriadny význam“ pre ľudí žijúcich na oboch stranách tzv. kontaktnej línie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj


 Kinnunen dodal, že podľa správ osobitnej monitorovacej misie OBSE bola bezpečnostná situácia pozdĺž kontaktnej línie v decembri nestabilná. V decembri 2021 bolo pritom zaznamenaných približne päťkrát viac prípadov porušenia prímeria, ako v decembri 2020.

Konflikt medzi ukrajinskými vládnymi silami a Ruskom podporovanými separatistami na východe Ukrajiny si už vyžiadal vyše 14.000 mŕtvych. Mierová dohoda z roku 2015 sprostredkovaná Francúzskom a Nemeckom a podpísaná v bieloruskom Minsku síce pomohla ukončiť rozsiahle boje, časté potýčky však v oblasti pretrvávajú.

Zdroj: tasr

   


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kontaktná skupina dosiahla novú dohodu o prímerí na východe Ukrajiny

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti