eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin, foto:tasr/ap

Putin varuje Západ: Rusko je pripravené prijať vojenské opatrenia, ak sa NATO priblíži k jeho hraniciam

Ruský prezident Vladimir Putin označil rozširovanie NATO na východ za „dôsledok eufórie a mylných predstáv po skončení studenej vojny“. Vyhlásil tiež, že Rusko je pripravené prijať vojensko-technické opatrenia, ak sa NATO priblíži k jeho hraniciam.

Podľa agentúry TASS to Putin vyhlásil v utorok v príhovore na zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany. Putin dodal, že nerozumie rozširovaniu NATO na východ po studenej vojne, keďže vzťahy medzi Moskvou a Západom boli v tom čase takmer spojenecké. Putin upozornil, že Rusko je pripravené prijať vojensko-technické opatrenia, ak sa NATO priblíži k jeho hraniciam. V tejto súvislosti tlmočil „mimoriadne znepokojenie“ Moskvy, ktoré súvisí s rozmiestnením prvkov amerických systémov protiraketovej obrany v blízkosti ruských hraníc, vrátane ich možného výskytu na Ukrajine.

Putin: Sme mimoriadne znepokojení

Sme mimoriadne znepokojení, že prvky americkej globálnej protiraketovej obrany sú rozmiestnené v blízkosti Ruska,“ uviedol Putin. Podľa neho „odpaľovacie zariadenia MK-41 umiestnené v Rumunsku a plánované nasadenie v Poľsku sú prispôsobené na použitie útočných systémov Tomahawk“. „Ak sa raketové raketové komplexy USA a NATO objavia na Ukrajine, čas doletu do Moskvy sa skráti na sedem až desať minút,“ vyhlásil Putin a dodal, že s nasadením hypersonických zbraní „iba na päť minút“. V tejto situácii má Rusko podľa Putina plné právo podniknúť kroky na zaistenie svojej bezpečnosti a suverenity.

Rusko nemá špeciálne podmienky

„Nepožadujeme pre seba nijaké špeciálne exkluzívne podmienky. Rusko sa zasadzuje za rovnakú a nedeliteľnú bezpečnosť v celom eurázijskom priestore,“ zdôraznil s tým, že Rusko má „plné právo urobiť to“. Deklaroval, že Rusko teraz „potrebuje od Spojených štátov nie verbálne ubezpečenia o bezpečnostných zárukách, ale právne záväzný dokument“.

Bude vás zaujímať:

  1. Protestujúci v nemeckom Düsseldorfe.
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  3. poľský premiér Mateusz Morawiecki
  4. Eduard Heger (OĽaNO)

Potrebujeme dlhodobé právne záväzné záruky,“ konštatoval Putin, pričom spomenul, že „Spojené štáty ľahko odstúpia od všetkých medzinárodných zmlúv, ktoré sa (pre ne) z nejakého dôvodu stanú nezaujímavé.“ Ako príklad ruský prezident uviedol odstúpenie USA od Zmluvy o obmedzení systémov protiraketovej obrany (ABM) a od Zmluvy o otvorenom nebi.

Zdroj: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin varuje Západ: Rusko je pripravené prijať vojenské opatrenia, ak sa NATO priblíži k jeho hraniciam

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti