eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenskyj diktuje Číne, čo má robiť: Pridajte sa k nám, nie k Rusku!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredajšom virtuálnom prejave k austrálskym študentom povedal, že by bol rád, keby sa Čína – ktorá sa usiluje zachovať si v otázke vojny na Ukrajine neutralitu – pridala ku krajinám, ktoré inváziu ruských síl odsudzujú. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Zelenskyj sa cez online prejav prihovoril študentom 21 austrálskych univerzít na podujatí, ktoré hostila Austrálska národná univerzita v Canberre.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  2. Dmitrij Medvedev na snímke z videa.
  3. Len viac zbraní zabezpečí mier!
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  5. Britský hudobník Sting.
  6. Na ilustračnej snímke ukrajinský vojak kráča okolo ruského tanku po bojoch počas 55. dňa ruskej invázie na Ukrajinu 19. apríla 2022 v ukrajinskej obci Moščun.
  7. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odpovedá na otázky počas rozhovoru s americkou agentúrou Associated Press vo svojom úrade v Kyjeve v sobotu 9. apríla 2022.

Na otázku jedného zo študentov, týkajúcu sa postoja Pekingu, Zelenskyj uviedol: „Čo sa týka aktuálnej situácie, Čína balansuje a  skutočne si zachováva neutralitu. A budem úprimný, táto neutralita je lepšia, ako keby sa Čína pridala k Rusku.“ „Je pre nás dôležité, aby Čína Rusku nepomáhala,“ dodal ukrajinský líder prostredníctvom tlmočníka.

AP pripomína, že Čína sa odmietla kriticky vyjadrovať o vojne na Ukrajine a takisto ju ani neoznačuje pojmom invázia. Peking zároveň odsúdil sankcie voči Rusku, ktoré prijali Spojené štáty a ich spojenci a Západ obvinil z provokovania Moskvy. Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že prijatie sankcií voči Rusku by mohlo byť „dvojsečnou zbraňou“. AP dodáva, že Zelenskyj na podobných univerzitných fórach vystúpil aj v minulosti – v júni v Kanade a v júli v Japonsku. Zelenskyj sa austrálskej vláde poďakoval za to, že Ukrajine poskytla takú rozsiahlu pomoc, ako žiadna iná nečlenská krajina Severoatlantickej aliancie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj diktuje Číne, čo má robiť: Pridajte sa k nám, nie k Rusku!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti