eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenského obranný expert: Rusi sú na svojom území, médiá nech sa miernia!

Obranný expert ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa snaží podľa agentúr Ukrinform, Interfax a TASR ukľudniť vášne okolo ruských krokov v súvislosti s Ukrajinou. Tvrdí, že ruské jednotky sa nachádzajú na ruskom území a neexistujú dôvody pre tvrdenie, že Ruská federácia pripravuje ofenzívu proti Ukrajine. Toto stanovisko s najvyšších ukrajinských miest je v rozpore s tvrdeniami množstva amerických a európskych médií, ako aj niektorých predstaviteľov slovenských vládnych strán.

Situácia na Ukrajine je plne pod kontrolou a súčasné dianie nie je v ničom nové, uviedol v pondelok v Kyjeve tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Olexij Danilov. Informovala o tom agentúra Ukrinform.

Neexistujú dôvody pre obavy

Podľa agentúry Interfax Danilov vyhlásil, že nateraz neexistujú dôvody pre tvrdenie, že Ruská federácia pripravuje ofenzívu proti Ukrajine. Na brífingu po zasadnutí RNBO podľa Interfaxu dodal, že „takáto ofenzíva je fyzicky nemožná“. Danilov súčasne požiadal médiá, ktoré podľa neho „v posledných dňoch priniesli veľa polovojenskej beletristiky“, aby zmiernili svoju rétoriku okolo vývoja bezpečnostnej situácie a zachovali pokoj, uviedol Ukrinform.

Danilov tvrdí, že nie je dôvod na paniku a ubezpečil, že sa ukrajinská vláda nechystá vydať Ukrajinu do cudzích rúk. Citácie pochádzajú z tlačovej konferencie v Kyjeve, ktorá sa uskutočnila po tom, ako predstavitelia ukrajinskej armády informovali o situácii na hraniciach s Ruskom a o pripravenosti miestnej armády na možnú eskaláciu. Na predmetnom zasadnutí sa mal zúčastniť aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Bude vás zaujímať:

  1. Ruskí vojaci na Červenom námestí v Moskve.
  2. Eduard Heger (OĽaNO)
  3. USA a Rusko

Danilovove pondelkové vyjadrenia pre BBC síce vypovedajú o tom, že Ukrajine jednoznačne je v konfliktnom vzťahu s Ruskom, no podľa Danilova sa v poslednom období nič zásadné nezmenilo natoľko, aby bol dôvod na paniku a prehnané stanoviská. Za hlavný cieľ Moskvy označil destabilizáciu situácie na Ukrajine. Dodal, že Moskva „je v tom, žiaľ, veľmi úspešná“. Uviedol, že úlohou ukrajinského vedenia je „pokojne a uvážene si robiť svoju prácu“.

Počet ruských jednotiek na hranici sa až tak nezvyšuje

Za zásadné sa dá považovať Danilovove vyjadrenie o počte ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinou. Vo veľkom sa totižto diskutuje o tom, že Rusko tam posledné dni prejavuje agresiu vo zvýšenej miere. „Počet ruských jednotiek sa nezvyšuje v takom rozsahu, ako to mnohí ľudia vykresľujú“, tvrdí Danilov.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenského obranný expert: Rusi sú na svojom území, médiá nech sa miernia!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti