eReport.sk
Lloyd Austin. Foto: tasr/ap

Šéf Pentagónu otvorene: Konflikt na Ukrajine je stále možné odvrátiť

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok vyhlásil, že prípadný konflikt na Ukrajine je stále možné odvrátiť aj napriek tomu, že Rusko na svojej strane  rozmiestnilo vyše 100.000 vojakov.

„Konflikt nie je nevyhnutný. Stále je čas a priestor na diplomaciu,“ povedal Austin podľa agentúry AFP novinárom v Pentagóne. „Pán Putin môže tiež spraviť správnu vec,“ pokračoval Austin. „Nie je dôvod, aby táto situácia musela vyústiť do konfliktu. Môže si vybrať deeskaláciu. Môže svojim vojakov nariadiť odchod“.

Invázia na Ukrajine bude mať nedozerný dosah na ľudské životy

Predseda amerického Zboru náčelníkov štábov Mark Milley varoval, že invázia ruských síl na Ukrajinu by mala nedozerný dosah na ľudské životy. Takýto scenár by si vyžiadal „značný počet obetí“. „A môžete si predstaviť, ako by to mohlo vyzerať v husto zaľudnených oblastiach, pozdĺž ciest a tak ďalej. Bolo by to hrozné,“ povedal. Dodal, že ak by sa Rusko rozhodlo napadnúť Ukrajinu, takisto by zaplatilo vysokú cenu vrátane obetí a ďalších následkov.

Podľa predstaviteľov Pentagónu sa Putin nerozhodol začať vojnu

Predstavitelia Pentagónu síce uviedli, že Putin sa podľa nich nerozhodol, že začne vojnu s Ukrajinou, rozšíril však svoje možnosti siahajúce od provokácií, ktoré by mohli viesť k útoku na juhovýchode Ukrajiny v Donbase, k pokusom o ovládnutie celej krajiny vrátane možného útoku na hlavné mesto Kyjev.

Bude vás zaujímať:

  1. Ruskí vojaci na Červenom námestí v Moskve.
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Austin and Milley zdôraznili, že Washington nemá v úmysle poslať na Ukrajinu amerických vojakov, avšak bude naďalej podporovať tamojšiu armádu dodávkami zbraní a iných materiálov. Dodali, že Spojené štáty sú pripravené vyslať vojakov na posilnenie a ochranu spojencov vo východnej Európe, ktorá čelí potenciálnej hrozbe v prípade útoku Ruska na Ukrajinu.  

Zdroj: Tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf Pentagónu otvorene: Konflikt na Ukrajine je stále možné odvrátiť

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti