eReport.sk
Bruselský príbeh pokračuje
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

Zásah proti Putinovi? Von der Leyenová: Obmedzenie spotreby zemného plynu je dôležitý krok EÚ!

Európska únia urobila v utorok rozhodujúci krok, aby čelila hrozbám úplného prerušenia dodávok ruského plynu, k čomu môže prikročiť vláda Vladimira Putina. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po mimoriadnom zasadnutí ministrov energetiky a hospodárstva členských krajín v Bruseli.

Ministri krajín eurobloku zodpovední za sektor energetiky v utorok dosiahli dohodu o obmedzení spotreby zemného plynu počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny. Dôvodom je zvyšujúce sa riziko odstavenia dodávok plynu z Ruska v najkritickejšom zimnom období. Von der Leyenová v správe pre médiá privítala, že ministri schválili nariadenie o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne.

„EÚ zabezpečila pevné základy pre solidaritu medzi členskými štátmi tvárou v tvár Putinovmu energetickému vydieraniu,“

písala situáciu Von der Leyenová.

„Politická dohoda dosiahnutá v rekordnom čase na základe návrhu Európskej komisie ´Šetrite plyn pre bezpečnú zimu´, ktorý bol predložený minulý týždeň, zabezpečí systematické a koordinované zníženie spotreby plynu v celej EÚ s cieľom pripraviť sa na nadchádzajúcu zimu. Pomôže naplniť naše zásobníky ešte pred zimou,“ uviedla šéfka eurokomisie.

Spresnila, že spoločný záväzok členských krajín znížiť o 15 % spotrebu plynu dopĺňa všetky ostatné opatrenia, ktoré boli doteraz prijaté v rámci iniciatívy REPowerEU, a ktorých cieľom je diverzifikovať zdroje dodávok plynu, urýchliť rozvoj obnoviteľných zdrojov a zvýšiť energetickú účinnosť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Už konečne ukončia vojnu?
  2. Skupina Kalush Orchestra, ktorá sa stala víťazom 66. ročníka Eurovízie v Turíne, pózuje s príslušníkmi pohraničnej stráže v Krakovci na ukrajinsko-poľských hraniciach 16. mája 2022.
  3. plyn, kohútik, koleso, zváranie
  4. Predčasné voľby
  5. Privrú nám plynový kohútik
  6. Konať sa bude v Bruseli

Podľa jej slov možnosť vyhlásiť stav pohotovosti na úrovni EÚ, ktorý spustí povinné znižovanie spotreby plynu v členských štátoch, poskytuje silný signál, že Únia urobí všetko pre to, aby zaistila bezpečnosť dodávok a chránila svojich spotrebiteľov, či už ide o domácnosti alebo priemysel.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zásah proti Putinovi? Von der Leyenová: Obmedzenie spotreby zemného plynu je dôležitý krok EÚ!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti