eReport.sk
Skupina Kalush Orchestra, ktorá sa stala víťazom 66. ročníka Eurovízie v Turíne, pózuje s príslušníkmi pohraničnej stráže v Krakovci na ukrajinsko-poľských hraniciach 16. mája 2022.
Skupina Kalush Orchestra. tasr/ap

Kyjev sa teší a ďakuje Británii: Na Eurovízii budeme mať aj svojich moderátorov!

Kyjev v pondelok privítal prísľub Británie, že budúci ročník pesničkovej súťaže Eurovízie usporiada „v mene“ Ukrajiny. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Vláda v Kyjeve spočiatku trval na tom, že sa má súťaž – aj napriek pokračujúcej ruskej agresii – uskutočniť na Ukrajine, keďže tento rok sa víťazom stala ukrajinská skupina.

„Fantastická súťaž v mene ukrajinských priateľov“

Ukrajinský minister kultúry Olexandr Tkačenko na  Facebooku napísal, že Európska vysielacia únia (EBU) „po niekoľkých kolách konzultácií“ dala Kyjevu záruky, že Spojené kráľovstvo pri organizácii budúceho ročníka zohľadní v čo najvyššej miere ukrajinský kontext a do programu začlení aj ukrajinských moderátorov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Mikuláš Dzurinda
  2. Robert Fico na snímke z videosnímke.
  3. Skupina Kalush Orchestra, ktorá sa stala víťazom 66. ročníka Eurovízie v Turíne, pózuje s príslušníkmi pohraničnej stráže v Krakovci na ukrajinsko-poľských hraniciach 16. mája 2022.
  4. Britský premiér Boris Johson prichádza na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve v piatok 17. júna 2022.
  5. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová.
  6. Britský premiér Boris Johnson.
  7. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí 10. mája 2022 v Kyjeve.
  8. Von der Pfizer?

Britský premiér Boris Johnson vo svojom tvíte zdôraznil, že Spojené kráľovstvo usporiada „fantastickú súťaž v mene ukrajinských priateľov“.

Briti hostili naposledy Eurovíziu v roku 1998

V tohtoročnej Eurovízii v talianskom Turíne triumfovala ukrajinská skupina Kalush Orchestra so skladbou „Stefanija“. Podľa tradície je hostiteľskou krajinou nasledujúceho ročníka súťaže vždy víťaz z predchádzajúceho roka. V roku 2023 bude podujatie pre prebiehajúcu vojnu na Ukrajine hostiť britská televízia BBC. Británia, ktorá sa tento rok umiestnila na druhej priečke s piesňou Sama Rydera s názvom Space Man, hostila naposledy Eurovíziu v roku 1998.

Ukrajinská vláda najprv protestovala

EBU, ktorá je organizátorom ceny Eurovízie, v júni rozhodla, že Ukrajina sa v roku 2023 nemôže stať dejiskom súťaže, pretože pre vojnu nie je možné zaistiť bezpečnosť vyše 10.000 ľudí zapojených do produkcie tejto šou a ďalších 30.000 očakávaných fanúšikov. EBU na tomto rozhodnutí trvala napriek protestom zo strany ukrajinskej vlády, ktorá navrhovala preložiť miesto konania do pohraničnej oblasti v rámci Ukrajiny vzdialenej od frontu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kyjev sa teší a ďakuje Británii: Na Eurovízii budeme mať aj svojich moderátorov!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti