eReport.sk
Stoltenberg velebí Zelenského
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: tasr/ap

Stoltenberg: Západ čoskoro Ukrajine poskytne viac ťažkých zbraní!

Zbrane od Západu. Ukrajina môže od Západu čoskoro čakať viac dodávok ťažkých zbraní. V rozhovore pre nemecké médiá to v nedeľu povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Zbrane od Západu

„Nedávne prísľuby súvisiace s ťažkým vojenským vybavením (pre Ukrajinu) sú dôležité… a očakávam, že ich v budúcnosti bude viac,“ povedal Stoltenberg pre nemecký denník Handelsblatt daily.

Šéf Severoatlantickej aliancie sa takto vyjadril pred budúcotýždňovým stretnutím Ukrajinskej obrannej kontaktnej skupiny, ktorá na leteckej základni Ramstein v Nemecku koordinuje dodávky zbraní pre Ukrajinu.

„Sme v rozhodujúcej fáze vojny. Je preto dôležité, aby sme Ukrajine poskytli zbrane, ktoré potrebuje, aby zvíťazila,“

povedal Stoltenberg.

Kyjev už dlho žiada Západ o ťažké zbrane ako napríklad tanky. No mnohé západné krajiny sa zdráhajú takéto zbrane Ukrajine poskytnúť, pretože sa obávajú zatiahnutia do vojny alebo provokovania Ruska, analyzuje AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf OSN apeluje
  2. Ukrajinskí vojaci počas bojov medzi ukrajinskou a ruskou armádou o mesto Soledar.
  3. Nie je to prvý raz!
  4. Ruská armáda zrejme nedokáže udržať súčasnú intenzitu bojov na Ukrajine a tento rok tam pravdepodobne nedosiahne väčšie územné zisky

Začiatkom januára už mnohé západné krajiny ako Francúzsko, Nemecko alebo Spojené štáty prisľúbili, že Ukrajine dodajú obrnené vozidlá. No na spojencov narastá tlak, aby zašli ešte ďalej a Ukrajine poskytli aj bojové tanky.

Sunak prisľúbil Ukrajine tanky

Britský premiér Rishi Sunak v sobotu prisľúbil, že Británia Ukrajine pošle 14 tankov Challenger 2. Jeho krajina sa tak stala prvou západnou krajinou, ktorá Ukrajine dodá tanky.

Stoltenberg okrem toho povedal, že ruský prezident Vladimir Putin spravil chybu, keď napadol Ukrajinu. „Precenil silu svojich ozbrojených zložiek. Vidíme ich prešľapy, nedostatok morálky, problémy vo vedení a chabé vybavenia,“ uviedol šéf NATO.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stoltenberg: Západ čoskoro Ukrajine poskytne viac ťažkých zbraní!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti