eReport.sk
Ukrajinskí vojaci počas bojov medzi ukrajinskou a ruskou armádou o mesto Soledar.
Ukrajinskí vojaci počas bojov medzi ukrajinskou a ruskou armádou o mesto Soledar. Foto: tasr/ap

Ako to vidí ukrajinský vojak? TAKTO komentuje situáciu v Soledare!

Ako to vidí ukrajinský vojak? Ukrajinský príslušník armády dislokovaný v meste Bachmut na východe Ukrajiny poskytol vyhlásenie pre CNN. Uviedol, že jeho spolubojovníci sa stále držia na okraji neďalekého Soledaru. Ide o mesto, ktoré je v ostatných týždňoch dejiskom intenzívnych bojov s ruskými silami. Výsadkári zo 77. a 46. brigády sú podľa slov Tarasa Berezovca, kapitána prvej brigády ukrajinských špeciálnych síl,  ešte stále „na západnom predmestí Soledaru“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kruté boje, Ukrajina, vojak
  2. Kruté boje, Ukrajina, vojak

Berezovec však zároveň dodal, že zotrvanie v Soledare nemá už z vojenského hľadiska zmysel. Argumentuje, že mesto je „celkom zničené“ a nie je v ňom jediná budova, ktorá „by vydržala ruské ostreľovanie“.

Vojaci chcú zabiť čo najviac ruských žoldnierov

Morálka jednotiek nasadených na frontovej línii je však podľa neho stále na vysokej úrovni. Napriek tomu predpokladá, že rozhodnutie stiahnuť sa zo Soledaru padne v najbližších dňoch.

Vojaci chcú podľa Berezovca vydržať odolávať čo najdlhšie a zabiť čo najviac ruských žoldnierov z tzv. Vagnerovej skupiny, ktorí zohrávali pri ruskom útoku na Soledar podstatnú úlohu. Berezovec spresnil, že veľká časť bojov, ku ktorým v Soledare došlo v posledných dvoch týždňoch, sa odohrávala v uliciach medzi malými štvor- až osemčlennými skupinami.

CNN: UKrajina z mesta zjavne sťahuje svoje jednotky

Myslí si, že stiahnutie zo Soledaru neovplyvní schopnosť ukrajinských síl zásobovať neďaleký Bachmut. Dve hlavné cesty vedúce do tohto mesta sú totiž v rukách ukrajinských síl.

Spravodajský tím CNN, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti Soledaru, bol v piatok popoludní svedkom presunov ukrajinskej armády. Tá z mesta zjavne sťahuje svoje jednotky. Spravodajca Ben Wedeman tvrdí, že ústup je organizovaný a medzi ukrajinskými vojakmi nevládne panika. Z mesta podľa jeho slov stále počuť mínometnú aj raketovú paľbu.

Zriedkavý a symbolický triumf Ruska?

Ukrajinská armáda v piatok poprela tvrdenie Ruska, že vo štvrtok večer Soledar dobylo. Podľa Kyjeva v meste stále prebiehajú intenzívne boje. Soledar leží v Doneckej oblasti, ktorú sa Rusko snaží obsadiť. Po sérii vojenských neúspechov na Ukrajine by pre Kremeľ bolo jeho dobytie zriedkavým a symbolickým víťazstvom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako to vidí ukrajinský vojak? TAKTO komentuje situáciu v Soledare!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti