eReport.sk
Šéf OSN apeluje
Generálny tajomník OSN António Guterres, foto:tasr/ap

Guterres vyzval krajiny, aby dodržiavali medzinárodné právo a princípy právneho štátu

Generálny tajomník OSN vo štvrtok upozornil na ignorovanie zásad právneho štátu a vyzval na dodržiavanie medzinárodného práva. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP. „Od malých dedín až po globálne javisko je právny štát všetko, čo stojí medzi mierom a brutálnym bojom o moc a zdroje,“ povedal Guterres na pôde Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Policajti stoja pred barikádov klimatických aktivistov počas druhého dňa ich vysťahovania v dedine Lützerath.
  2. Tank Leopard 2A4 pred budovou ministerstva obrany SR v Bratislave 19. decembra 2022.
  3. Nie je vojnou USA s Ruskom
  4. Demokracia a mier

„Všetky krajiny vyzývam, aby presadzovali ideály a hodnoty Charty OSN a Všeobecnej deklarácie ľudských práv a dodržiavali medzinárodné právo,“ uviedol.

Ukrajina

V spojitosti s porušovaním zásad právneho štátu poukázal v prvom rade na ruskú inváziu na Ukrajine. Tento konflikt podľa jeho slov spôsobil „humanitárnu katastrofu“ i katastrofu v oblasti ľudských práv, traumatizoval celú generáciu detí a urýchlil svetovú potravinovú a energetickú krízu.

Bezprávie v iných štátoch

Šéf OSN pripomenul štátne prevraty v oblasti Sahelu v Afrike, nezákonný severokórejský program rozvoja jadrových zbraní a obmedzovanie práv žien a dievčat v Afganistane.

Pripomenul aj zlyhanie právneho štátu v Mjanmarsku, kde armáda vo februári 2021 zvrhla vládu, čo vyvolalo prejavy násilia a vážne porušenia ľudských práv. Hovoril aj o oslabených zásadách právneho štátu na Haiti.

Guterres odsúdil nezákonné zabíjanie a extrémistické činy proti Izraelčanom a Palestínčanom v roku 2022 a vyjadril znepokojenie s rozširovaním izraelských osád v Predjordánsku.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Guterres vyzval krajiny, aby dodržiavali medzinárodné právo a princípy právneho štátu

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti