eReport.sk
Navrhované zmeny ruského zákona by umožnili odobrať štátne občianstvo za vlastizradu alebo diskreditáciu vojenskej operácie na Ukrajine
Ruská Duma. Ilustračné foto: tasr/ap

Rusko je nekoprisimisné: Štátna duma schválila zákon o zákaze zmeny pohlavia!

Dolná komora ruského parlamentu – Štátna duma – odhlasovala vo štvrtok v druhom z celkových troch čítaní návrh zákona, ktorý zakazuje chirurgické aj právne zmeny pohlavia.

Rusko je nekoprisimisné

Návrh zakazuje „lekárske zákroky zamerané na zmenu pohlavia jednotlivca“. Výnimku v tomto smere priznáva len operáciám zameraným na liečbu vrodených anomálií u detí.

Zákaz zmeny pohlavia

Zmenu pohlavia zakazuje aj v dokladoch totožnosti, pričom transrodovým osobám nepovoľuje adopciu deti. Navrhovaná legislatíva taktiež ruší manželstvá, v ktorých by si jeden z partnerov po sobáši zmenil pohlavie.

Záverečné tretie čítanie návrhu zákona zakazujúceho zmenu pohlavia má v Dume prebehnúť v piatok, uvádza dolná komora parlamentu na platforme Telegram. Potom ho ešte musí odobriť ešte horná komora parlamentu, Rada federácie, a následne podpísať prezident.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Putin tlačí na vládu
  2. Peter Kmec
  3. USA hlási ďalšiu pomoc Ukrajine

Proti novej právnej norme sa zasadzujú obhajcovia práv transrodových osôb v Rusku, ktorí tvrdia, že povedie k vzniku nelegálneho trhu s hormonálnymi liekmi, ako aj k nárastu pokusov o samovraždu medzi transrodovými tínedžermi.

„Je to logické pokračovanie represívnej politiky ruskej vlády nielen voči príslušníkom LGBTQI komunity, ale aj voči ľudským právam, slobode prejavu a demokracii,“ povedal agentúre Reuters Nef Cellarius z ľudskoprávnej skupiny LGBT Vychod.

Prísny zákon voči propagácii LGBTI

Ruský prezident prezident Vladimir Putin podpísal vlani v decembri zákon, ktorým ešte viac sprísnil tzv. propagandu LGBT. Lesbám, gejom, bisexuálom a transrodovým osobám v Rusku predmetnou legislatívou v podstate zakázal akúkoľvek verejnú zmienku o ich orientácii a životnom štýle, približuje Reuters. Prisudzovanie práv komunite LGBT označuje Putin vo svojej propagande za dôkaz údajného morálneho úpadku západných krajín.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko je nekoprisimisné: Štátna duma schválila zákon o zákaze zmeny pohlavia!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre