eReport.sk
Putin tlačí na vládu
Ruský prezident Vladimir Putin.Foto: tasr/ap

Rusko: NATO realizuje schémy studenej vojny a snaží sa o eskaláciu na Ukrajine

Rusko obvinilo Severoatlantickú alianciu z realizácie „schém studenej vojny“ tým, že vyvoláva napätie dodávkami zbraní na Ukrajinu a snaží sa rozdeliť svet na základe ideologických rozdielov. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Moskva predložila svoje hodnotenie niekoľko hodín po skončení dvojdňového samitu NATO v Litve. Počas neho sa diskutovalo aj o budúcnosti Ukrajiny v tejto západnej vojenskej aliancii.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Biden "tlačí" na Ankaru
  2. Sme v nebezpečenstve
  3. Dostanú od Erdogana napokon zelenú?
  4. Prezidentka: Samit NATO bol o ochrane slovenských záujmov

Rusko hovorí o „kurze pre eskaláciu“

Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý sa zúčastnil na samite, ponúkli vedúce mocnosti dlhodobé bezpečnostné prísľuby. Ubezpečili ho, že Ukrajina nakoniec dostane pozvánku do NATO, zatiaľ však neexistuje žiadny konkrétny časový plán.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že prísľub Aliancie ďalej posilňovať vojenské kapacity Ukrajiny na súši, na mori a vo vzduchu ukazuje, že západní podporovatelia Kyjeva „plánujú kurz pre eskaláciu„.

„Vydali nový súbor sľubov, že budú kyjevskému režimu dodávať čoraz modernejšie zbrane s dlhým doletom. Aby čo najviac predĺžili tento opotrebovávací konflikt,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského rezortu diplomacie vydanom v stredu neskoro večer.

Rusko: Politika hľadania nepriateľov

Samit NATO vo Vilniuse ukázal, „že táto organizácia sa úplne vrátila ku schémam studenej vojny“, uviedlo ministerstvo s tým, že západné mocnosti sú odhodlané rozdeliť „svet na demokracie a autokracie“. „Táto politika hľadania nepriateľov je zameraná na Rusko,“ tvrdí zmienené ministerstvo.

Rusko začalo nevyprovokovanú vojnu proti Ukrajine pred viac ako 16 mesiacmi. Okupuje zhruba pätinu jej územia, pričom denne ostreľuje mestá a dediny. V bojoch zahynuli už tisíce civilistov a milióny ľudí utiekli zo svojich domovov. Ruský prezident Vladimir Putin čiastočne vykresľuje inváziu ako reakciu na rozširovanie NATO smerom na východ a ako ochranu pred možným prijatím Ukrajiny do Aliancie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko: NATO realizuje schémy studenej vojny a snaží sa o eskaláciu na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie