eReport.sk
Generálny tajomník OSN António Guterres Foto: tasr

Obchod OSN s Putinom? Ak predĺži obilninovú dohodu, opätovne pripoja Rusko do SWIFT-u

Generálny tajomník OSN António Guterres navrhol ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby predĺžil dohodu umožňujúcu bezpečný vývoz obilnín z Ukrajiny cez Čierne more do sveta. A to výmenou za opätovné pripojenie pobočky ruskej poľnohospodárskej banky Rosseľchozbank do medzinárodného platobného systému SWIFT.

Dobre informované zdroje to uviedli pre agentúru Reuters. Moskva sa vyhráža, že odstúpi od obilninovej dohody, ktorú medzi ňou a Kyjevom sprostredkovala v čase vojny OSN spolu s Tureckom. Dohoda vyprší v pondelok 17. júla.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dostanú od Erdogana napokon zelenú?
  2. Putin tlačí na vládu
  3. Obete propagandy
  4. Budú brať na vojnu aj deti

Rusko: Nesplnili sa naše požiadavky

Rusko ako dôvod uvádza, že doteraz sa nesplnili jeho požiadavky, aby mohlo vyvážať do zahraničia svoje vlastné obilniny a hnojivá.

Posledné dve lode plaviace sa na základe čiernomorskej obilninovej dohody sú v týchto dňoch v juhoukrajinskom prístave Odesa a pred vypršaním dohody tam nakladajú uvedený tovar.

Rusko od medzinárodného platobného systému SWIFT odpojili v rámci sankcií uvalených za inváziu na Ukrajinu. Systém slúži na bezproblémové zabezpečenie medzinárodných platieb.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obchod OSN s Putinom? Ak predĺži obilninovú dohodu, opätovne pripoja Rusko do SWIFT-u

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie