eReport.sk
Peter Kmec
Peter Kmec. Foto: tasr

Turecko v Európskej únii? Slovenskí politici sú zväčša skeptickí

Viaceré politické strany na Slovensku nesúhlasia so vstupom Turecka do Európskej únie alebo sa k tomu stavajú skepticky. Majú pochybnosti, či sa Ankare podarí splniť podmienky vstupu. Vyplýva to z ich vyjadrení pre TASR.

„V minulosti sa Turecku nedarilo plniť podmienky vstupu do NATO, teraz tiež vidíme, akým spôsobom Turecko funguje. Skôr máme predpoklad, že sa vzďaľuje princípu vstupu do EÚ, a sme voči tomu skeptickí,“ skonštatovalo hnutie Sme rodina.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Dobré správy
  2. ropa, pohonné hmoty, čerpacia stanica, tankovanie
  3. Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD).

Turecko neplní kodanské kritériá

 „Turecko má dnes veľmi ďaleko od vstupu do EÚ, pretože dnes neplní ani tzv. základné kodanské kritériá, ktoré sú spojené so stabilným demokratickým vládnutím a právnym štátom v krajine,“ uviedol Peter Kmec z Hlasu-SD. Rovnako podotkol, že prístupový proces Švédska do NATO a Turecka do EÚ nie sú vzájomne prepojené. Vzhľadom na túto podmienku Turecka je podľa neho zjavné, že bude do poslednej chvíle hľadať zámienky na blokovanie vstupu Švédska do Aliancie.

Podobne to vidia Demokrati, podľa ktorých Turecko vo viacerých reformách nepokročilo. Prípadné členstvo v EÚ podľa strany nie je témou dňa a nepredpokladá to ani v krátkodobom či strednodobom horizonte.

SaS zdôraznila, že členstvo v Únii je vecou vôle danej krajiny, a najmä splnenia podmienok. Strana zopakovala, že v tejto otázke je v oficiálnej línii s rezortom diplomacie.

Únia by mala skončiť s prijímaním

Podľa Tomáša Valáška z Progresívneho Slovenska nepripadá vstup Turecka do Únie za súčasného vedenia v krajine do úvahy. Poukázal na politiku tamojšieho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Zaviedol vládu jedného muža, väzní politických oponentov, manipuluje s voľbami a flirtuje s Ruskom,“ tvrdí Valášek. Negatívne vníma, že Turecko podmieňovalo súhlas so vstupom Švédska do NATO svojou európskou budúcnosťou.

Podobný názor vyjadrili aj predstavitelia strán SNS, KDH, Za ľudí či Republika. „Európska únia by mala skončiť s prijímaním. Turecko nie je schopné splniť podmienky vstupu,“ uviedla napríklad SNS.

Predseda Európskej rady Charles Michel a turecký prezident Erdogan sa v pondelok dohodli, že sa budú usilovať o užšiu spoluprácu a oživenie vzájomných vzťahov. Stretli sa v litovskom Vilniuse v predvečer summitu NATO. Ešte predtým Erdogan podmienil turecký súhlas so vstupom Švédska do NATO obnovením dlhodobo pozastavených rokovaní o vstupe Turecka do EÚ.

Zdroj: tasr


        


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Turecko v Európskej únii? Slovenskí politici sú zväčša skeptickí

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie