eReport.sk
USA hlási ďalšiu pomoc Ukrajine
Americký minister Lloyd Austin, foto:tasr/ap

Šéf Pentagonu Austin: Ukrajina do NATO nepochybne vstúpi!

Ukrajina v NATO? Americký minister obrany Lloyd Austin vyjadril presvedčenie, že Ukrajina po skončení vojny vstúpi do Severoatlantickej aliancie. Jeho vyjadrenia prišli krátko po summite NATO vo Vilniuse, ktorý zmaril nádeje Kyjeva na rýchlu pozvánku do Aliancie.

Ukrajina v NATO?

„Nepochybujem o tom, že sa tak stane,“ odpovedal Austin pre stanicu CNN na otázku, či sa Ukrajina stane členom NATO po skončení vojny proti Rusku, ktoré vedie masívnu vojenskú agresiu voči Ukrajine už od vlaňajšieho februára. Rozhovor bol odvysielaný vo štvrtok.

Austin: Ukrajina do aliancie nepochybne vstúpi

Šéf amerického rezortu obrany zároveň poznamenal, že veľká časť ukrajinského vojenského vybavenia a techniky stále pochádza ešte z čias Sovietskej zväzu. Ako dodal, „z hľadiska výcviku a vybavenia treba urobiť kus práce“ na to, aby krajina splnila štandardy NATO. K tomu podľa Austina prispieva aj pomoc, ktorú západní spojenci poskytujú Kyjevu v jeho obrannej vojne proti Rusku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dostanú od Erdogana napokon zelenú?
  2. Putin tlačí na vládu
  3. Budú brať na vojnu aj deti
  4. USA dodržali slovo

Lídri Aliancie sa 11. a 12. júla na summite vo Vilniuse zhodli na tom, že „budúcnosť Ukrajiny je v NATO“. Skrátili jej trvanie procesu, ktorý štandardne vedie k členstvu. To však podľa príliš neprekonalo prísľub o budúcom členstve v Aliancii, ktorý spojenci dali Kyjevu už v roku 2008, čo podľa analytikov odráža obavy Spojených štátov, aby neboli zatiahnuté do potenciálneho jadrového konfliktu s Ruskom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf Pentagonu Austin: Ukrajina do NATO nepochybne vstúpi!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie