eReport.sk
Audiovizuálny fond
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Foto: tasr

Zákon o STVR umožní lepšie hospodárenie i modernizáciu, odkazuje verejnosti Šimkovičová


„Ťahanice“ okolo verejnoprávnej RTVS nebrali konca kraja. Zamestnanci tejto „verejnoprávnej“ inštitúcie podporovaní opozičnými politikmi a mnohými umelcami maľovali pred schválením zákona o RTVS tie najčernejšie scenáre a koalíciu obviňovali z toho, že si chce „verejnoprávnu“ televíziu a rozhlas „sprivatizovať“. Zrejme ale bude všetko ináč a nová STVR má byť podľa ministerky Šimkovičovej nielen riadená lepšie, ale bude aj skutočne verejnoprávna.

Prechod k objektivite a spravodlivosti

Vytvorenie legislatívneho prostredia je prvým krokom pre úspešné pôsobenie slovenskej televízie a slovenského rozhlasu v novom digitálnom mediálnom prostredí. Nový zákon predpokladá aj možnosť lepšieho hospodárenia, modernizácie a zdrojov na ocenenie tvorcov zo zvýšeného podielu na reklamnom balíku. Vytvára takisto platformu na prehodnotenie súčasných podmienok duálneho systému. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) to podľa TASR uviedla v úvode diskusie k návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR), o ktorom Národná rada (NR) SR dnes rokuje v prvom čítaní.

Spravodajstvo a publicistika v slovenskej televízii a slovenskom rozhlase sa postupne stali príveskom ideologického a politického ťaženia súkromných médií.

Martina Šimkovičová, ministerka kultúry SR (nom. SNS)

„Myslíme si, že verejnoprávna inštitúcia by mala postupne odísť od extrémnej politickej zaujatosti, neobjektívnosti spravodajstva a manažovania publicistiky bez plurality, a hlavne prejsť k objektivite a spravodlivosti,“ vyhlásila ministerka. Zdôraznila, že úloha zabezpečiť nové fungovanie súčasného Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vyplýva z programového vyhlásenia vlády. Šimkovičová argumentovala, že ani po takmer 14 rokoch od prijatia súčasného zákona sa nepodarilo naplniť jeho základné ciele, ako je napríklad zabrzdiť zadlžovanie verejnoprávneho vysielania, a zabezpečiť jeho finančnú konsolidáciu.

Strata identity verejnoprávnych médií

Vysielanie verejnoprávnych médií podľa nej postupne strácalo atribúty vyváženosti, verejnoprávnosti, nezávislosti, objektívnosti, pravdivosti či transparentnosti. „Problematická je aj efektivita vynaloženia zverených verejných financií a miera spoločenskej dôveryhodnosti týchto médií,“ poznamenala ministerka. Tvorba a vysielanie oboch zložiek RTVS sa podľa nej len minimálne líšia od iných médií hlavného prúdu. „Spravodajstvo a publicistika v slovenskej televízii a slovenskom rozhlase sa postupne stali príveskom ideologického a politického ťaženia súkromných médií,“ zhodnotila Šimkovičová.

Mohlo by vás zaujímať:

Ministerke chýba seriózny, kritický, širokospektrálny pohľad na javy v spoločnosti. V RTVS podľa nej vzniklo názorovo unifikované prostredie s veľkým zúžením oponentúry a tvorivej diskusie. Hovorí o strate identity verejnoprávnych médií. Martina Šimkovičová poukázala aj na to, že finančné prostriedky z reklamy pripadajú kompletne súkromným médiám, ale predpokladaná duálna vyváženosť sa stratila.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zákon o STVR umožní lepšie hospodárenie i modernizáciu, odkazuje verejnosti Šimkovičová

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne