eReport.sk
Kanadský premiér Justin Trudeau sa ospravedlnil za seba aj za celú Kanadu za to, že ocenili ukrajinského fašistu. Foto: tasr/ap

Kanada, jej premiér aj parlament sa za ocenenie ukrajinského fašistu hanbia. A čo prezident Zelenskyj?


Bola to facka a výsmech nielen všetkým tým, ktorí bojovali v II. svetovej vojne, ale najmä tým, ktorí v nej položili svoje životy. Že neviete o čom je reč? Nuž o tom, že kanadský premiér Justin Trudeau spolu tamojšími poslancami parlamentu a aj ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vzdali hold a ocenili vojnového veterána, ktorý bol členom obávanej nacistickej divízie Waffen SS!

Dotkli sa pamiatky miliónov ľudí

Kanadský premiér Justin Trudeau sa v stredu verejne ospravedlnil po tom, čo boli poslanci kanadského parlamentu nedopatrením vyzvaní, aby vzdali hold vojnovému veteránovi, ktorý bol členom obávanej nacistickej divízie Waffen SS. Podľa TASR o tom informovala agentúra DPA. Škandál s 98-ročným prisťahovalcom z Ukrajiny Jaroslavom Hunkom sa odohral počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadskom parlamente. Trudeau vo svojom ospravedlnení zdôraznil skutočnosť, že poslanci nemali o uvedenom veteránovi dostatok informácií. „Bola to chyba, ktorá hlboko zahanbila parlament i Kanadu. Všetci, ktorí sme v tejto komore v piatok boli, ľutujeme, že sme stáli a tlieskali napriek tomu, že sme nepoznali kontext,“ povedal kanadský premiér.

Bola to chyba, ktorá hlboko zahanbila parlament i Kanadu.

Justin Trudeau, kanadský premiér

„Týmto spôsobom sme sa veľmi dotkli pamiatky miliónov ľudí, ktorí zomreli pri holokauste,“ dodal s tým, že to bolo tiež „nesmierne, nesmierne bolestivé“ pre ľudí, ktorí boli počas druhej svetovej vojny prenasledovaní nacistickým režimom. „Chcem tiež zopakovať, ako hlboko Kanada ľutuje situáciu, do akej sa dostal (ukrajinský) prezident (Volodymyr) Zelenskyj a jeho delegácia,“ podotkol ďalej Trudeau. „Je mimoriadne znepokojujúce, keď si uvedomujeme skutočnosť, že táto zásadná chyba je politicky zneužívaná Ruskom a jeho podporovateľmi na šírenie falošnej propagandy o tom, za čo Ukrajina bojuje,“ dodal. Hunku pozval predseda Dolnej snemovne Anthony Rota a v príhovore ho označil za hrdinu. Vyzdvihol ho ako veterána druhej svetovej vojny, ktorý bojoval „za ukrajinskú nezávislosť proti Rusom“.

Related Posts

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  2. Zelensky pricestoval do Washingtonu
  3. Budú brať na vojnu aj deti
  4. Volodymyr Zelenskyj

Prítomní poslanci a hostia v parlamente na Rotove slová reagovali búrlivým potleskom. Rota sa v pondelok za svoje konanie a slová ospravedlnil a v utorok odstúpil z funkcie. Britská stanica BBC informovala, že Hunka počas druhej svetovej vojny slúžil v jednotkách Waffen-SS, v 14. dobrovoľníckej divízii „Galizien“, zloženej prevažne z etnických Ukrajincov pod nacistickým velením. Počas druhej svetovej vojny bojovali na nemeckej strane tisíce Ukrajincov, ale ďalšie milióny slúžili v sovietskej Červenej armáde a významnou mierou sa podieľali na oslobodzovaní Európy spod nacistickej okupácie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kanada, jej premiér aj parlament sa za ocenenie ukrajinského fašistu hanbia. A čo prezident Zelenskyj?

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne