eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: fb/zelenskiy.official

Kanadský kongres, Trudeau aj Zelenský privítali búrlivým potleskom veterána Divízie SS Galícia!


Prešľap, nevinná chybička, alebo zámer? Kanadou otriasa škandál. Predseda dolnej komory kanadského parlamentu, A. Rota privítal na zasadnutí parlamentu kanadského občana ukrajinského pôvodu, Jaroslava Hunka. Chybička krásy je, že 98-ročný veterán bol členom Divízie SS Galícia. Trudeau, Zelenský aj jeho manželka nacistu vítali búrlivým potleskom.

Hrdina Ukrajiny a Kanady

O tomto škandále priniesli informáciu len niektoré, hlavne alternatívne médiá. Anthony Rota na piatkovom zasadnutí parlamentu privítal kanadského občana ukrajinského pôvodu Jaroslava Hunku a ocenil ho ako ukrajinsko-kanadského veterána druhej svetovej vojny. Išlo o poctu v rámci kanadskej návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Hunku prezentovali ako bojovníka za nezávislosť Ukrajiny proti Ruskom.

Jaroslav Gunko, dnes 98-ročný veterán divízie SS Galicia, je nacistickým zločincom, ktorý bojoval v radoch divízie Waffen-SS. Divízia „SS Galizien“ ako útvar vznikol v apríli 1943, pôvodne z haličských dobrovoľníkov ukrajinského pôvodu, ktorí bojovali na strane Nemecka proti Červenej armáde. Príslušníkom divízie sa pripisuje zabíjanie poľských a židovských civilistov. Divízia SS Galicia mala 80 tisíc členov, lovila partizánov a podieľala sa na potláčaní povstania v Európe. Jadro divízie sa vzdalo Britom v Rakúsku 10. mája 1945. Na konci vojny v divízii zostalo viac ako 14 tisíc ľudí.

Ako si všimli niektoré médiá, pri druhom potlesku sa najvýraznejšie prejavila, tlieskajúc medzi prvými, vicepremiérka Kanady Chrystia Freelandová, o ktorej sa verejne píše, že je vnučkou Goebbelsovho propagandistu Michaila Chomjaka.  

Nacistu vítali búrlivým potleskom

Na videu je zachytený moment, kedy kanadský parlament v plnom zložení oboch komôr, kanadský premiér Trudeau a manželia Zelenskí búrlivým potleskom pozdravili 98-ročného veterána divízie Waffen-SS Galicia Jaroslava Hunka.

Predseda dolnej snemovne na videu so spokojným výrazom predstavuje neonacistu. Povedal: „Dnes máme v snemovni ukrajinsko-kanadského veterána z druhej svetovej vojny, ktorý bojoval za ukrajinskú nezávislosť proti Rusom a naďalej podporuje pravdu aj dnes, hoci má už 98 rokov. Volá sa Jaroslav Hunko. Som hrdý na to, že je z North Bay a môjho volebného obvodu. Je to ukrajinský hrdina, je to kanadský hrdina. A my mu ďakujeme za všetku jeho službu! Ďakujem!”  

Mohlo by vás zaujímať:

  1. MUDr. Bukovský sa rozpísal o Igorovi Matovičovi
  2. Čaputovej priorita Ukrajina?
  3. Prečo sa Slovensko v piatok pri hlasovaní Valného zhromaždenia OSN zdržalo?

Prišli ospravedlnenia: „My sme nevedeli!“

Neskôr, keď vyšla najavo nepríjemná pravda o tom, že Kanada na oficiálnej úrovni vyznamenala ukrajinského nacistu, účastníka genocídy Poliakov, Rusov, Bielorusov, Slovákov a ďalších národov ZSSR a Európy počas druhej svetovej vojny, hovorca kanadského parlamentu sa ospravedlnil a povedal, že nevedel, že Hunko patril do nacistickej divízie Waffen-SS.

Následne sa od záležitosti dištancoval aj kanadský premiér Justin Trudeau. Uviedol, že on ani ukrajinská delegácia neboli informovaní o pozvaní Jaroslava Hunka do parlamentu. To však nesedí s faktami. Dvaja politici sa totiž neobmedzili len na tlieskanie nacistovi v parlamentnej sieni. Stretli sa s ním aj večer, osobne na slávnostnej recepcii. Prezradila to na svojom instagramovom profile vnučka nacistu, Theresa Hunka. Theresa sa pochválila fotkou svojho „deda“ ako ho nazvala, ako čaká na večernej recepcii, sediac na vozíčku, na Trudeaua a Zelenského.

Nie je to ojedinelý úkaz

Udalosť sa, žiaľ, nevymyká dianiu na Ukrajine za posledné roky. Je plne v súlade s ukrajinskou národnou politikou posledných desaťročí. V roku 1991 vztýčili u Brodov pamätná tabuľu vojakom „Galícia“. V roku 1994 bol v dedine Červonoja v Ľvovskej oblasti vytvorený Pamätný vojenský cintorín. Na pamiatku divízie sa každoročne konajú sprievody v Ľvove, Ivano-Frankovsku a Ternopole a na počesť „hrdinov“ sú pomenované ulice. V Kyjeve sa 28. apríla 2021 konala prehliadka „Galicia“, ktorú odsúdilo aj izraelské ministerstvo zahraničia.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kanadský kongres, Trudeau aj Zelenský privítali búrlivým potleskom veterána Divízie SS Galícia!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: