eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce urýchliť výstavbu opevnení na frontovej línii a krytov v školách. Foto: tasr/ap

Zelenskyj v Poľsku oceňoval, tamojší politici sa na neho však vykašľali

Poľsko-ukrajinské vzťahy sa vážne narušili po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skritizoval Poľsko za to, že uvalilo embargo na niektoré ukrajinské poľnohospodárske plodiny, čím vraj pomáha Rusku. Niektorí politici naprieč Európou sa síce tento konflikt snažia bagatelizovať, Poliaci sú ale vážne urazení a Ukrajine odmietajú dodávať ďalšie zbrane.

Snaží sa vyžehliť svoj veľký lapsus?

Zažehnať konflikt medzi oboma krajinami zatiaľ nepomohlo ani to, že sa ukrajinský prezident Zelenskyj cestou z USA a Kanady domov zastavil v Poľsku, aby ocenil dobrovoľníkov. Volodymyr Zelenskyj sa zastavil v meste Lublin na východe Poľska, kde odovzdal štátne ocenenia dvom poľským dobrovoľníkom a poďakoval Poľsku za jeho podporu. TASR o tom informuje podľa nedeľňajšej správy agentúry PAP. Agentúra Reuters si všimla aj to, že v čase napätých vzťahov s Poľskom v súvislosti s vyvážaním obilia sa ukrajinský prezident počas svojej zastávky Poľsku nestretol so žiadnym tamojším predstaviteľom. Zelenskyj odovzdal štátne ocenenie poľskej novinárke Blanke Zalewskej za to, že pomáhala s prevozom ranených detí do poľských nemocníc a Damianovi Dudovi, ktorý zostavil medicínsky tím na pomoc raneným vojakom pri frontovej línii. Prezident sa v Poľsku zastavil cestou z návštevy USA a Kanady.

Verím, že akékoľvek výzvy, ktorým čelíme na našej spoločnej ceste, sú ničím v porovnaní s faktom, že medzi našimi ľuďmi je taká sila.

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident

„Ďakujem celému Poľsku za jeho neoceniteľnú podporu a solidaritu, ktoré pomáhajú brániť slobodu celej Európy,“ uviedol Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram, kde akoby chcel vyžehliť to, čo jeho predchádzajú výroky napáchali. Zelenskyj počas sobotňajšieho stretnutia s dobrovoľníkmi poďakoval tiež Poliakom, ktorí od prvého dňa otvorili svoje rodiny a domovy a pomáhajú Ukrajincom. „Verím, že akékoľvek výzvy, ktorým čelíme na našej spoločnej ceste, sú ničím v porovnaní s faktom, že medzi našimi ľuďmi je taká sila,“ povedal okrem iného Zelenskyj. Vedúci kancelárie poľského prezidenta pre medzinárodnú politiku Marcin Przydacz pre portál Onet.pl prezradil, že jeho kancelária nedostala nijakú žiadosť ohľadom stretnutia so Zelenským počas jeho pobytu v Poľsku.

Related Posts

  1. Poľský premiér Mateusz Morawiecki
  2. Poľsko a Ukrajina obnovili rokovania
  3. Nezaradený poslanec Tomáš Taraba.
  4. Ukrajina a USA usporiadajú 6. a 7. decembra vo Washingtone konferenciu o vojenskom priemysle, informuje TASR podľa agentúry Reuters
  5. Kde sú Slováci a Slovenky?

Poľsko minulý týždeň predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia a vzoprelo sa tak rozhodnutiu Európskej komisie. To viedlo k diplomatickej roztržke s Kyjevom. Poľsko je pritom jedným z najskalnejších podporovateľov Ukrajiny od začiatku invázie vlani vo februári. Zelenskyj však nahneval Poľsko aj tým, keď na Valnom zhromaždení OSN v New York povedal, že Kyjev sa snaží o zachovanie pozemných trás pre vývoz obilia, no niektoré krajiny hrajú v tejto súvislosti „politické divadlo“, čo len pomáha Moskve. Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok následne Zelenskému odkázal, aby neurážal Poľsko a jeho obyvateľov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj v Poľsku oceňoval, tamojší politici sa na neho však vykašľali

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php