eReport.sk
Uvrhli štát do krízy?
Peter Weiss Foto: tasr

Weiss: Matovič sa chcel odsúdením Fica dostať opäť na výslnie, Žilinka mu dal ťažkú ranu!


Podľa bývalého politika a diplomata Petra Weissa sa na Slovensku situácia v spravodlivosti za vlády OĽANO nezlepšila. Predseda OĽANO Igor Matovič (OĽANO) vraj celý stav ešte viac zhoršil. Medzi nedôveryhodnými menami v oblasti spravodlivosti Weiss spomína viacerých nominantov OĽANO – špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, či ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).

„Šéf hnutia Igor Matovič sľuboval prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnovu spravodlivosti a vrátenie francúzskej vily exministra Jána Počiatka slovenskému štátu. Vila má však stále pôvodného majiteľa, aj keď zábery na ňu urobili z Matoviča premiéra. Zákon o hmotnej zodpovednosti sa vytratil z koaličnej pozornosti. Slovensko sa rekordne zadĺžilo napriek tomu, že mu do rozpočtu mali pribudnúť trikrát tri miliardy eur, ktoré sa za vlády OĽANO už predsa nemohli rozkradnúť. Boj s korupciou začal vyhrážaním sa premiéra Matoviča na adresu lídrov opozície, aby ticho čakali, až si po nich príde Národná kriminálna agentúra (NAKA). Obšťastňoval ich vulgárnymi vyjadreniami, že sú mafiáni a patria do basy. O jednom opozičnom poslancovi povedal, že je třeba ho postaviť k múru a zastreliť. Len ťažko sa tieto slová z úst predsedu najsilnejšej vládnucej strany dali chápať inak ako politická objednávka určená OČTK,“ tvrdí Weiss vo svojom najnovšom príspevku pre Právo.

Lipšic, Mikulec, či Hamran

V súlade s bojom proti korupcii sa nejavia byť ani jednotlivé nominácia, ktoré táto vláda už stihla realizovať. Daniel Lipšic pri nominácii na špeciálneho prokurátora vzbudzoval nevôľu a obavi občanov už od začiatku. Fakty, že Lipšic je bývalý politik, má evidentný stret záujmov a je odsúdený za zločin je mnohými, v kontexte Lipšicovho zvolenia, braný za znásilňovanie práva a morálky. Lipšicova dôveryhodnosť naviac nedosahuje ani 30 percent.

„Ďalším významným aktérom boja s korupciou sa stal minister vnútra Roman Mikulec, najodvolávanejší člen vlády, ktorý urobil toľko prešľapov a ocitol sa v toľkých podozreniach, že vo funkcii zostáva len preto, aby sa koalícia ešte viac nerozložila. Tento nedôveryhodný človek má pod sebou policajný zbor. Dôveryhodnosťou jeho podstatnej zložky – NAKA – otriasli legálne odposlechy zo strany vyšetrovateľov policajnej inšpekcie. Vyjadrenia príslušníkov NAKA na adresu šéfky vyšetrovacieho tímu Diany Santusovej otriasli slovenskou spoločnosťou. Následná likvidácia tohto tímu a krytie praktík elitných vyšetrovateľov nielen ministrom vnútra, ale aj Špeciálnou prokuratúrou, sa tak stali potvrdením podozrenia, ktoré v marci 2021 adresovala Slovenská informačná služba (SIS) najvyšším ústavným činiteľom, že vyšetrovatelia NAKA v súčinnosti s prokurátormi špeciálnej prokuratúry manipulujú vyšetrovania,“ konštatuje ďalej Weiss.

Podozrivé stretnutie Hamrana s Matovičom a Mikulcom

Súčasná vláda ešte z opozičných ľavíc kritizovala vplyv politikov na voľbu policajného prezidenta. Po nástupe k moci však Matovič a jeho spolupracovníci odpolitizovanú voľbu šéfa policie opäť spolitizovali. V kuloároch sa špekuluje o tom, či to neurobili pre zvýšenie prechodnosti takýchto manipulácii. V ich prospech nehovoria ani prepisy rozhovorov vyšetrovateľov NAKA, z kterých je zrejmé, že ich cieľom bolo kriminalizovať opozíciu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Je rozhodnuté!
  2. Dodržiavali zákon?
  3. Nie je korupcia ako korupcia?
  4. Jana Bittó Cigániková (SaS) v štúdiu spravodajskej televízie počas relácie V politike.
  5. Rastislav Káčer
  6. Čo sa stalo predsedovi parlamentu?

Rozprávať sa mali například o tom, že je potrebné urobiť zo strany Smer-SD zločineckú skupinu, alebo o tom, že je potrebné „dostať Fica, Kaliňáka a Pellegriniho“. Dôveryhodnosti nepridalo ani údajné stretnutie policajného prezidenta Štefana Hamrana s Matovičom a Mikulcom na policajnej stanici.

Igor Matovič – najmenej dôveryhodný politik

Proti Matovičovi sa momentálne nepostavili len občania v podobe vyjadrovania nedôvery v prieskumoch, alebo relatívne širokej škály protestov, ale aj zástupcovia odbornej verejnosti. „Namiesto sľubovanej obnovy dôvery v spravodlivosť sa za vlády OĽaNO jej kríza ešte prehĺbila. Potvrdením tohto záveru sú opakované verejné vyjadrenia stavovských organizácií sudcov, prokurátorov a advokátov, ako aj články sudcov a významných ústavných právnikov, že na Slovensku sa nerešpektujú princípy právneho štátu,“ myslí si Weiss.

Odsúdenie opozičných politikov malo lídrovi OĽANO vraj slúžiť na akúsi reštavráciu jeho osoby. Tento plán však kontroverznému politikovi kvôli rozhodnutiu Generálnej prokuratúry SR o zrušení obvinení v kauze Súmrak nevyšiel. „Suverénne najmenej dôveryhodný politik Igor Matovič zrejme dúfal, že odsúdenie opozičných politikov vyvolá v spoločnosti katarziu, obnoví mu legitimitu a vráti ho na politické výslnie. Rozhodnutie generálnej prokuratúry o zrušení obvinenia expremiéra Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo založenia zločineckej skupiny, z ohrozenia daňového tajomstva a v prípade Fica aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa dalo tomuto plánu ťažkú ranu,“ uzavrel.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss: Matovič sa chcel odsúdením Fica dostať opäť na výslnie, Žilinka mu dal ťažkú ranu!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre