eReport.sk
odchod mohol byť dôstojnejší
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Zdroj: tasr

Posol dobrých správ? Kollár: Cena za elektrinu sa domácnostiam budúci rok nezvýši!

Kollár s dobrými správami! Vláda ohlásila pomoc slovenským domácnostiam v súčasnej energetickej kríze. Cena elektrickej energie pre domácnosti sa nebude navyšovať, plyn sa zvýši o pätnásť percent. Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára je to veľkorysá pomoc nad očakávania.

Krajniak avizoval pomoc s cenami

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) predstavil pomoc domácnostiam v súvislosti s rastúcimi cenami energií na trhu. Zdá sa, že ide o prekvapujúco štedrú pomoc nad očakávania verejnosti aj odborníkov. Ak sa pozrieme na okolité štáty, vyzerá to tak, že slovenské domácnosti na tom budú v budúcom roku podstatne lepšie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. odchod mohol byť dôstojnejší
  2. Zľava predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina), premiér Eduard Heger (OĽaNO) a podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  3. ÚŠP zase raz pohorel
  4. generál viktorín prestaňte klamať
  5. Ohrozí rozhodnutie vlády Slovákov?
  6. Káčer z Viedne

Pokiaľ ide o elektrinu, tam zvýšenie cien za domácnosti kompletne pokryje štát. Domácnostiam sa teda cena nezvýši vôbec. Pokiaľ ide o plyn, tam štát pokryje 210 % zvýšenej ceny a domácnostiam sa cena navýši len o 15 %. Od začiatku krízy som apeloval na vládu, aby pomoc prišla v takej podobe, že ľudia ju na svojich peňaženkách pocítia len minimálne,“ povedal Boris Kollár.

Balík miliardovej pomoci pre domácnosti

Vláda presadila pomoc s cenami energií pre domácnosti v celkovej výške šesť miliárd eur na jeden rok. Ak si zoberieme, že energie štandardne aj v predchádzajúcich rokoch rástli v priemere osem až desať percent každý rok, tak súčasné nulové navýšenie pre elektrinu a pätnásťpercentné navýšenie pre plyn za súčasných podmienok celosvetovej krízy je viac ako veľkorysé.

Nárast o 12 eur

Ak by sme sa pozreli na najbežnejšie typy domácností a prepočty, ako sa prejavia zregulované ceny na ich domácich rozpočtoch, tak 800 000 tisíc domácností, ktoré kúria a ohrievajú vodu centrálnym zdrojom tepla, pocítia v priemere mesačný nárast o 12 eur. 400 000 domov, ktoré ohrievajú vodu a kúria plynom, bude priemerný nárast 19 eur za mesiac. 50 000 domov, ktoré kúria a ohrievajú vodu elektrinou, ostane cena bez zmeny. 100 000 bytov, ktoré kúria a ohrievajú vodu plynom, môžu počítať v priemere s nárastom len 8 eur mesačne.

„Chceli sme, aby domácnosti dopady krízy pocítili čo najmenej. Naším cieľom bolo nezruinovať ich finančne. Myslím, že sa nám to podarilo.Takéto riešenie cien energií neprijali nikde v Európe. My prichádzame s najvyššou pomocou v histórii Slovenska,“

hovorí predseda parlamentu.

Vláda pomôže domácnostiam

Zdá sa, že vláda, aspoň nateraz, pomôže domácnostiam zásadným spôsobom. Podľa prepočtov by vďaka predstavenej pomoci mali slovenské domácnosti ušetriť až tri tisíc eur na zvýšených cenách energií v roku 2023. Už v najbližších dňoch by mala vláda predstaviť ďalšiu pomoc, tentokrát celému slovenskému gastro a hoteliérskemu segmentu, a to v podobe zníženia DPH z dvadsať na desať percent.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Posol dobrých správ? Kollár: Cena za elektrinu sa domácnostiam budúci rok nezvýši!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti