eReport.sk
Jana Bittó Cigániková (SaS) v štúdiu spravodajskej televízie počas relácie V politike.
Reprofoto: ta3.com

Bittó Cigániková o stabilizačnom príspevku vlády: Rozhadzujete stámilióny, pacient to nepocíti!

Bývalá šéfka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo a poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková kritizuje, že stabilizačný príspevok avizovaný vládou nie je naviazaný na konkrétny prínos pre pacienta, či to, že jeho vyplácanie nie je v rukách šéfov nemocníc.

Mohlo by vás zaujímať

  1. generál viktorín prestaňte klamať
  2. Káčer rokoval s ministrom
  3. Ohrozí rozhodnutie vlády Slovákov?
  4. šetrenie vo veľkom parlament

Tí by podľa nej vedeli možno lepšie zhodnotiť, pre koho príspevok potrebujú. Považuje za trestuhodné rozhádzať stámilióny eur bez naviazania na zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a posilnenia kapacity zdravotníckych zariadení.

Cigániková o stabilizačnom príspevku

„Je to náklad, ktorý nemusel byť v takejto výške ani v takejto podobe,“ skonštatovala Bittó Cigániková. Nerieši podľa nej skutočný problém nemocníc, ktorým je nedostatok personálu. Rozumie, že aj súčasným zamestnancom treba zvýšiť platy, uprednostnila by však systémové riešenie.

Darované, zdanené

Poukázala pritom aj na odvody z príspevku. „Po zúčtovaní sa musí zdaniť a musia sa z neho zrejme zaplatiť aj odvody,“ podotkla s tým, že od ministerstva financií ani zdravotníctva nedostala odpoveď na otázky o odvodoch z príspevku.

Ambulantný sektor

Možný problém vidí aj v otázke ambulancií, ktoré rovnako budú potrebovať stabilizáciu. Keď nám skolabuje ambulantný sektor, tak nemocnice majú rovnako problém,“ upozornila. Rovnako pripomenula, že štát čaká v najbližšom období aj otázka náborových príspevkov v zdravotníctve, aby sa posilnili personálne kapacity zariadení.

Výzva vláde

Poslankyňa vyzvala vládu, aby zvážila, že nie každý riaditeľ nemocníc je presvedčený o tom, že všetkým profesiám a zamestnancom treba pridať rovnako. Hovorí o takom istom rovnostárstve, aké kritizoval minister financií Igor Matovič (OĽANO) pri platoch lekárov.

Bittó Cigániková podčiarkla, že vedenia niektorých nemocníc by možno uprednostnili náborové príspevky pre profesie, ktorých nemajú dostatok.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bittó Cigániková o stabilizačnom príspevku vlády: Rozhadzujete stámilióny, pacient to nepocíti!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti