eReport.sk

VIDEO Nachtmannová pre eReport: Náš vzdelávací systém bol jeden z najlepších na svete!

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva školstva, pedagogička a politička Oľga Nachtmannová (Smer-SD) tvrdí, že sa vláda v posledných rokoch pokúsila zničiť vzdelávací systém, ktorý bol svojho času jeden z najlepších na svete. Nie je podľa nej správne vymieňať predmety za ničnehovoriace oblasti, alebo démonizovať memorovanie. Žiak a študent si podľa nej jednoducho nemôže robiť hocičo, čo sa mu zachce. Je to v záujme jeho lepšej budúcnosti, aby sa progresívne myšlienky do školstva už naďalej neprenášali.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Smer ukončí chaos
  2. Hegerova vláda sa dnes totálne zrútila
  3. R. Fico v diskusii HNclub 2023

Baťov odkaz

„Ten československý systém bol jeden z najlepších na svete,“ povedala Nachtmannová pre eReport. Oceňuje zároveň, že súčasťou systému bolo aj duálne vzdelávanie, ktoré sa momentálne Slovensko snaží budovať nanovo. „To nie je systém, ktorý vznikol na lúke. Duálne vzdelávanie prvý na svete založil Tomáš Baťa,“ podotkla Nachtmannová. Za súčasného priekopníka duálneho vzdelávania považuje Železiarne Podbrezová a ich riaditeľa Vladimíra Sotáka.

Je zástankyňou Komenského myšlienok

Vo svojich vyjadreniach sa odborníčka často odkazuje na velikánov a legendy slovenského školstva, či biznisu. Oceňuje, že vzdelávací systém je dlhodobo postavený na myšlienkach Jána Amosa Komenského ako „velikána pedagogiky“. Liberálne vedenie ministerstva školstva podľa nej vytvorilo nesprávnu kurikulárnu reformu školstva, ktorá už z Komenského nevychádzala, ale pohŕdala ním.

Zdroj: yt/eReport

„Základným problémom je, že zo školstva sa stal výnosný biznis,“ pokračuje Nachtmannová s tým, že historicky najhorším krokom malo byť vytvorenie normatívu na žiaka. Za zlú myšlienku považuje aj nadmerné presadzovanie partnerskej, či sexuálnej výchovy. Vrátila by sa radšej k predmetom, ktoré sa v minulosti ukázali ako prospešné – napríklad branná výchova, či zdravotná výchova. Za ďalšie progresívne „prestrely“ považuje napríklad „granty na zmiešané záchody pre queer ľudí“, či „striptízové semináre pre queer ľudí“, aké teraz ponúka Filozofická fakulta Univerzity Komenského.

V relácii „Bez cenzúry“ s Fedorom Flašíkom sa taktiež dozviete:

Prečo sa rozhodla pre návrat do politiky?
Prečo ľudia v školstve strácajú motiváciu?
Aké knihy by odporučila čitateľom eReportu?
Čo si myslí o umelej inteligencii?
Ako by mala vyzerať nová koncepcia vzdelávania?


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Nachtmannová pre eReport: Náš vzdelávací systém bol jeden z najlepších na svete!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php