tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Nápis na budove, v ktorej sídli Ministerstvo financií SR na Štefanovičovej ulici v Bratislave.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Matovičovi dal kopačky jeho analytik. Odborník mu odkázal: Nedokážem pre teba pracovať!

„Absolútny nezáujem vedenia ministerstva o odborné stanoviská, prípadne aktívna snaha o zabránenie šírenia výsledkov mojej analytickej práce vo verejnom priestore vytvárajú pocit, ktorý je pre človeka s mojim mentálnym nastavením neznesiteľný. Pocit zbytočnosti,“ napísal vo verejnom vyhlásení Tomas Hellebrandt.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  2. Zľava Jaroslav Naď a Igor Matovič, ministri z hnutia OĽANO.
  3. Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  4. Richard Sulík, rokovanie vlády, Bôrik
  5. Na snímke zdratovníčky pri presune pacienta v Nemocnici Poprad.

Vyzerá to tak, že lídra OĽANO a ministra financií Igora Matoviča už nemá v zuboch iba značná časť politickej reprezentácie tejto krajiny, ale aj nezávislí experti, ktorí musia pri výkone svojej práce ostať striktne apolitický. Aj status jedného z nich, Tomasa Hellebrandta, to jasne potvrdzuje. Ide o profesionálneho ekonomického analytika, ktorého šéfom je práve Matovič. Ide o jedného z expertov Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR, ktorého úlohou je zvyšovať hodnotu, ktorú za svoje peniaze verejnosť dostáva. Hellebrandt dal totiž ešte v závere júla výpoveď a v statuse na sociálne sieti pomerne obsiahlo vysvetlil, prečo už pod Matovičom pracovať viac nechce.

Vždy ho lákala práca vo verejnej službe

„Dňa 27.7 som dal výpoveď na ministerstve financií a koncom septembra končím ako štátny zamestnanec. Moje rozhodnutie sa rodilo dlhšie, ale nedávny vývoj mu dal silný impulz. Teraz ho nechcem rozoberať do detailov, ale niekoľko viet vysvetlenia si zaslúži,“ začal svoj status skúsený analytik.

„Keď som sa pred piatimi rokmi vrátil po štvrťstoročí života v zahraničí, bolo to splnenie predsavzatia, ktoré som si dal ešte ako 19-ročný úspešný uchádzač o miesto na Oxforde, že svoje vzdelanie neskôr využijem vo verejnej službe tu doma. Všetky moje veľké životné rozhodnutia, od výberu vzdelávacieho odboru až po výber zamestnania výlučne vo verejnom alebo neziskovom/think-tank sektore sledovali cieľ získania vedomostí a skúseností, ktoré by raz mohli prispieť k spoločnej snahe urobiť Slovensko lepšou krajinou pre život. Som nesmierne poctený, že som dostal príležitosť realizovať toto svoje predsavzatie práve na Útvare hodnoty za peniaze,“ priblížil stručne svoje profesionálne začiatky i pohnútky, ktorými sa riadil v pracovnom živote.

Hovorí, že mu bránili v šírení výsledkov jeho práce

Hellebrandt upozornil širokú verejnosť na to, že analytická práca pre štát má svoje špecifiká. „Štátny zamestnanec si musí udržiavať nestrannosť a zostať zdržanlivý vo svojej komunikácii smerom k verejnosti. Odplatou za toto obmedzenie je prístup k neverejným údajom a možnosť ovplyvňovať dôležité rozhodnutia zvnútra štátnej mašinérie poskytovaním stanovísk na základe odbornej literatúry a dostupných dát,“ vysvetlil.

„Tento kompromis samozrejme funguje iba za predpokladu, že politická moc má záujem tvoriť verejné politiky na základe dát a dôkazov. Za posledný rok som nadobudol presvedčenie, že na ministerstve financií tento predpoklad prestal platiť. Absolútny nezáujem vedenia ministerstva o odborné stanoviská, prípadne aktívna snaha o zabránenie šírenia výsledkov mojej analytickej práce vo verejnom priestore vytvárajú pocit, ktorý je pre človeka s mojim mentálnym nastavením neznesiteľný. Pocit zbytočnosti,“ nešetril kritikou toho, že akým spôsobom Matovič ministerstvo riadi.

Legitimizácia fašistov boli poslednou kvapkou

Vzápätí už Hellebrandt spomenul aj zjavný politický rozmer svojho rozhodnutia: „Frustráciu, ktorú som dlhšie cítil výrazne umocnili udalosti okolo schvaľovania takzvaného rodinného balíčka. Odhliadnuc od jeho obsahu, ku ktorému mám odborné výhrady, spôsob, akým Igor Matovič túto svoju srdcovku pretlačil v parlamente významne prispel k legitimizácii extrémistických politických síl a k oslabeniu nepísaných pravidiel, na ktorých napriek všetkej špine a zášti v slovenskej politike donedávna existovala zhoda naprieč demokratickými stranami.“

Ekonomický expert následne jedným dychom vyzval verejnosť, aby nebola ľahostajná k tzv. legitimizácii extrémistov. „Majme prosím jasno v tom, kde sa nachádza čiara, ktorá delí štandardnú politickú prácu od aktivít, ktoré podmývajú krehké základy našej demokracie. Naše kontrolky by sa mali rozsvietiť ďaleko pred tým, ako dôjde k verejnej politickej spolupráci s nedemokratickými silami. Závislosť na hlasoch fašistov pri presadzovaní zákonov je za čiarou. Rokovanie a diskusia s fašistami či odpovedanie na ich otázky za zatvorenými dverami je za čiarou. Delenie fašistov na dobrých a zlých podľa aktuálnych politických potrieb je ďaleko, ďaleko za čiarou,“ zdôraznil Hellebrandt.

Na záver svojho statusu dodal: „Hocičo iné, ako vytrvalý, odhodlaný a nekompromisný politický boj za demokraciu a ľudské práva a proti autoritárstvu vo všetkých jeho podobách je neakceptovateľné. Nedokážem pracovať pre človeka, pre ktorého je tento princíp dobrý iba pokým nepredstavuje prekážku na ceste k naplneniu jeho osobných politických ambícií. Preto odchádzam.“

Pre úplnosť spomenieme, že podľa facebookového profilu Hellebrandt je zrejmé, že patrí k fanúšikom Progresívneho Slovenska a cez svoj profil otvorene vyjadruje podporu LGBTI komunite.

Celý status analytika z ministerstva financií nájdete na ďalšej strane.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovičovi dal kopačky jeho analytik. Odborník mu odkázal: Nedokážem pre teba pracovať!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku