eReport.sk
Vznik rakoviny pankreasu môžu podmieniť fajčenie či obezita
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Je dôvod na paniku? Všetky zdravotné poisťovne sú v strate! Súkromné za to vinia štát

Všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku boli ku koncu júna v strate. Vyplýva to z výsledkov ich hospodárenia, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate 131,4 milióna eur. Súkromná Dôvera eviduje stratu takmer 44,8 milióna eur a súkromná Union ZP zase vyše dvoch miliónov eur. Platobná schopnosť zdravotných poisťovní je podľa úradu zabezpečená.

Štátna poisťovňa hovorí o vyššej dynamike výdavkov

„Hospodársky výsledok spoločnosti bol významným spôsobom ovplyvnený vyššou dynamikou výdavkov na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, najmä z dôvodu doliečovania poistencov v postcovidovom období od začiatku roka 2022. Zároveň sa na hospodárskom výsledku spoločnosti začal prejavovať rast cien v súvislosti s negatívnym vplyvom inflácie,“ reagovala pre TASR štátna VšZP.

Potvrdila, že aj napriek účtovnej strate, ktorú oficiálne vykazuje, je spoločnosť v dobrej finančnej kondícii a poskytovaná zdravotná starostlivosť bude aj naďalej zabezpečená adekvátnymi zdrojmi.

Union vidí problém v poistencoch štátu

Union ZP ako dôvod straty uvádza v prvom rade nedostatočné financovanie zo strany štátu. „Štát platí poistné za poistencov štátu v nedostatočnej výške, ktorá nepostačuje na krytie výdavkov na zdravotnú starostlivosť,“ uviedla pre TASR hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Dôvera hovorí o výsledku „bačovania štátu“

Štát viní za výsledky hospodárenia aj Dôvera. „Negatívne hospodárenie zdravotných poisťovní je výsledkom bačovania štátu, ktorý odčerpal zo zdravotníctva finančné prostriedky nielen bezprecedentným tzv. viazaním na jeseň minulého roka, ale najmä v dôsledku opätovne významne podhodnoteného štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo a jeho dlhodobo nízkych platieb za tzv. poistencov štátu,“ pre TASR reagovala poisťovňa.

Podotkla, že štátna zdravotná poisťovňa dosahuje negatívne hospodárenie so stratou viac ako 100 miliónov eur napriek nedávnym finančným injekciám vo výške 300 miliónov eur.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je dôvod na paniku? Všetky zdravotné poisťovne sú v strate! Súkromné za to vinia štát

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php