Vyhraj voľby, môžeš všetko? Ide o diktátorské maniere súčasného primátora Trnavy. alebo o snahu „umlčať hlas“ opozície? I takéto otázky vzbudzujú kroky, opätovne zvoleného primátora mesta Trnava Petra Bročku na mestskom zastupiteľstve. V komunálnych voľbách Bročka obhájil post „šéfa“ mesta. Výhru však nemal úplne istú, pretože mu dýchal na krk Branislav Baroš, ktorý získal niekoľko tisíc hlasov. Práve pre silu hlasov, ktoré jeho protikandidát získal, sú kroky Bročku neetické a nepochopiteľné.
Opozícia bez vybraných členov komisií
Členovia Spoločného poslaneckého klubu, ktorý vytvorili 6 zvolení poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Trnava, kandidujúci za koalíciu pravicových strán a hnutie Starostovia a nezávislí kandidáti, dnes reagovali na priebeh jeho ustanovujúceho zasadnutia. Podľa nich rokovanie sprevádzalo viacero etických a právnych lapsusov.
Irelevantné stretnutie?
Predseda klubu Branislav Baroš informoval, že pred viac ako dvoma týždňami mailovou formou kontaktoval primátora Petra Bročku so žiadosťou o osobné stretnutie s možnosťou prerokovaťnominácie ich poslancov a kandidátov v orgánoch zastupiteľstva. Ten na predmetný mail nereagoval. Odpísal až na ďalší, zaslaný po 10 dňoch v kópii dosluhujúcim viceprimátorov a novému predsedovi poslaneckého klubu. Jeho odpoveď prišla jeden pracovný deň pred ustanovujúcou schôdzou s tým, že takéto stretnutie považuje za irelevantné. „Dostali sme nekompletné podklady k ustanovujúcej schôdzi, kde okrem sobášiacich poslancov neboli uvedené žiadne konkrétne nominácie. Tie nám v tlačenej forme dali na vedomie až počas prestávky ustanovujúcej schôdze, tesne pred samotným hlasovaním,“ konkretizoval Baroš.
Reakcia Branislava Baroša na kroky súčasného primátora Trnavy
Zdroj: eReport
Dôležité podklady dodané neskoro!
Poslanec Rastislav Mráz pripomenul, že podľa rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva majú byť kompletné materiály poslancom sprístupnené najmenej 10 dní pred rokovaním. V mimoriadnych prípadoch môže byť táto lehota skrátená na 24 hodín. Podľa neho im rozdali cez prestávku rokovania práve kvôli tomu, aby nestihli včas a razantne zareagovať
„Čo mimoriadne a nepredvídateľné je na procese kreovania orgánov mestského zastupiteľstva? Naša nominácia v tejto veci bola jasná, neodškriepiteľná a zodpovedala rozloženiu politických síl v mestskom zastupiteľstve. Arogancia moci neumožnila voľbu nami navrhnutých kandidátov do mestskej rady,“ zdôraznil Mráz. Za vrchol ignorancie zákona považuje skutočnosť, že na návrh primátora boli do mestskej rady a komisií zastupiteľstva zvolené osoby, ktoré nie sú poslancami zastupiteľstva. „Mám na mysli kolegov Pekarčíka a Fuzáka, ktorí kvôli neprítomnosti nezložili zákonom predpísaný poslanecký sľub,“ vysvetlil.
Galbavý hovorí o porušení ústavného zákona
Podľa poslanca Mariána Galbavého na rokovaní prišlo k porušeniu ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, ktorý stanovuje, že komisia na ochranu verejného záujmu musí byť zložená z jedného zástupcu každej politickej strany alebo politického hnutia zastúpenému v mestskom zastupiteľstve a jednéhozástupcu nezávislých poslancov. „V našom prípade musí byť zložená zo zástupcu politických strán KDH a STAN a jedného zástupcu nezávislých poslancov. Nakoľko ani predložený návrh na členov komisie, ani jej schválené zloženie, nezodpovedá požiadavke ústavného zákona, považujeme toto uznesenie za neplatné,“ vyhlásil Galbavý.
Reakcia poslanca MsZ v Trnave Miloša Krištofíka
Zdroj: eReport
Podľa predsedu klubu Branislava Baroša z týchto dôvodov po hlasovaní o kreovaní jednotlivých komisií z rokovania odišli. „Neboli dodržané demokratické princípy pri prerozdelení jednotlivých postov, nebola dodržaná legislatíva a nebola rešpektovaná vôľa Trnavčanov, ktorí nás do zastupiteľstva zvolili,“ konštatoval. V tejto súvislosti pripravia podnet na prokuratúru ohľadom zákonnosti prijatých uznesení. Ďalej pripomenul, že primátor Peter Bročka si dal znova odhlasovať najvyšší plat spomedzi primátorov na Slovensku a zároveň mu jeho poslanci schválili aj preplatenie 39,5 dňa nevyčerpanej dovolenky. „Trnava má ďalšie prvenstvo v osobe primátora s najvyšším platom a najvyššou náhradou na nečerpanú dovolenku. Treba, aby si občania uvedomili, že táto záležitosť bude mestskú pokladnicu stáť viac ako 13.000 EUR, čo suma zodpovedajúca ročnému platu školského asistenta,“ uzavrel Branislav Baroš.
Nepomery v zastupiteľstve, rázne kroky opozície
Rokovanie mestského zastupiteľstva (MsZ) na ustanovujúcej schôdzi v pondelok v jeho pracovnej časti opustilo šesť poslancov spoločného poslaneckého klubu opozície. Protestovali tým podľa slov jeho predsedu Branislava Baroša proti tomu, že zastupiteľstvo nerešpektuje vôľu občanov vo voľbách a vyváženosť v zastúpení v mestskej rade a v jednotlivých komisiách MsZ.
Reakcia Branislava Baroša na kroky súčasného primátora Trnavy
Zdroj: eReport
Zloženie orgánov zastupiteľstva, bez kandidátov opozície
Primátor Peter Bročka na ustanovujúcej schôdzi predložil na hlasovanie zloženie orgánov zastupiteľstva. Baroš za spoločný klub zaslal predtým nominácie a keď neboli v návrhu akceptované, na schôdzi požiadal o výmenu dvoch mien z ich klubu v mestskej rade a niekoľko zmien v komisiách. Až na výnimku nebol ani jeden návrh zastupiteľstvom, kde má väčšinu, 24 z 31 celkových poslancov, združenie Za lepšiu Trnavu primátora Bročku, odhlasovaný. Následne oznámil spoločný klub odchod z rokovania. Stalo sa to v histórii MsZ v Trnave v takejto podobe vôbec prvýkrát, uvádza Tasr.
Mohlo by vás zaujímať:
Bročka hovorí o dehonestácii, avšak dehonestujúc opozíciu?
Predsedajúci schôdze primátor Bročka v závere konštatoval, že ide o snahu o dezinterpretáciu faktov a vníma to ako masívnu dehonestáciu voličov. Ustanovujúce rokovanie mestského zastupiteľstva poznačil odchod šiestich opozičných poslancov, ktorí týmto spôsobom zareagovali na to, že im neprechádzali návrhy na obsadenie mestskej rady a jednotlivých komisií.
Tlačová konferencia Spoločného poslaneckého klubu
„Vzhľadom na to, že nerešpektujete vyváženosť v tomto zastupiteľstve, že nerešpektujete hlasy Trnavčanov, ktoré sme dostali vo voľbách, opúšťame dnešné rokovanie,“ povedal Branislav Baroš zo Spoločného poslaneckého klubu. Primátor Bročka označil odchod časti poslancov za „najsmutnejšiu verziu rezignácie na jasné demokratické procesy“, ako aj za dehonestáciu voličov.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vyhraj voľby, môžeš všetko! Bročka nerešpektuje pomery v zastupiteľstve, ide o pokus umlčať hlas opozície?