eReport.sk
Primátor Trnavy Peter Bročka na pôde fakulty STU v Trnave
Takto „elegantne“ prišiel primátor Peter Bročka (v strede) oblečený na strihanie pásky na pôdu Materiálovotechnologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Trnave. Zdroj: FB / MTF STU

Škandál: Trnavský primátor Bročka odignoroval už 32 petícií občanov!

Primátor Trnavy Peter Bročka je zaujímavá osoba, ktorá sa rada prezentuje ako muž, ktorý je záchranou pre Trnavu a jej občanov. Niektorí s ním, prirodzene, súhlasia, no sú aj takí, ktorí by ho po ôsmich rokoch vo vedení mesta už najradšej zosadili. Súčasný primátor si však verí, a tak sa rozhodoval kandidovať do čela mesta už po tretí raz.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nezaujímajú ho

Petrovi Bročkovi zrejme kritika Trnavčanov neprekáža, pretože on má svoje „informácie“; tie mu zrejme nahovárajú, že on je tým najsprávnejším mužom na svojom mieste, a na poste primátora by mal zostať minimálne aj ďalšie volebné obdobie.

Petície

Vlnu nevôle obyvateľov mesta si nevšíma, mnohé petície, ktorých je už 32, ignoruje a sám seba skryto opisuje ako to najlepšie, čo Trnavu mohlo postretnúť. Skutočnosť je však iná, potvrdzuje Rastislav Mráz, poslanec mestského aj župného zastupiteľstva, ktorý sa podieľa za hnutie KDH na primátorskej kandidatúre Zuzany Bošnákovej, dcéry Štefana Bošnáka, ktorý Trnavu viedol štyri volebné obdobia.

Akýkoľvek iný názor zakopú pod zem

„Keď porovnám fungovanie zastupiteľstva na meste a na župe, tak primátor Bročka v podstate nekomunikuje s poslancami, ba mám poci, že častokrát dokonca ani s tými, ktorí tam hája jeho farby. Za celé obdobie nebolo jediné stretnutie na úrovni poslaneckých klubov, materiály sa neprerokovávajú na príslušných komisiách pred zastupiteľstvom a odborná diskusia, ktorá by sa mala viesť k predkladaným materiálom, sa tak prenáša častokrát iba na mestské zastupiteľstvo. Avšak aj tu poslanci Lepšej Trnavy veľmi neokrôchaným spôsobom a kritikou ad hominem akýkoľvek, aj konštruktívny, iný názor zakopú pod zem,“ skonštatoval Mráz, ktorý sa vraj nie raz sa sám seba pýta, prečo na tie mestské zastupiteľstvá ešte chodí. Štýl Bročkovej komunikácie a správania sa je pre Mráza nepochopiteľný a neospravedlniteľný.

„To však nie je iba vo vzťahu k zastupiteľstvu, ale aj o komunikácii s ľuďmi. Mesto zavedie nejaké zmeny bez toho, aby ľudí vopred informovalo. Keď sa potom prídu spýtať, tak často dostanú odpoveď, že už sa rozhodlo a nie je o čom diskutovať. V tomto volebnom období máme už 32 petícií voči krokom, ktoré mesto rozhodlo, čo je dosť veľký počet, avšak ani jedna nebola vyriešená spôsobom, že by sa žiadateľom v nejakej miere ustúpilo. A pritom petícia je už krajná možnosť, keď sa človek nevie domôcť nejakej záležitosti, tak sa obráti na spoluobčanov, a tie petície majú častokrát aj niekoľko stoviek podpisov,“ vysvetlil Mráz, podľa neho aj viaceré odpovede ľuďom na sociálnych sieťach majú charakter zosmiešnenia a poníženia.

O zahraničných cestách neinformuje

Peter Bročka sa však vo svojich statusoch chváli svojou prácou; z nich vychádza, akoby ho ľudia obdivovali, že on dostal Trnavu možno o level vyššie, ako sú ostatné krajské mestá.

„Žiaľ, opakovane sa tu vystavujú rôzne štúdie a projektové dokumentácie s cieľom navodenia budovateľskej atmosféry, no mnohé z týchto vizuálov sa už do realizácie ani nedostanú. Klamal by som, keby som však povedal, že sa za tých osem rokov nič nespravilo, čo je aj pochopiteľné, lebo financií na investovanie bolo za tých osem rokov omnoho viac ako v predchádzajúcich obdobiach,“ netají Mráz.

Primátor bol nedávno na pôde Cornell University, kde – podľa jeho statusu – bol „súčasťou diskusného panelu primátorov hovoriť o najväčších výzvach, ktorým mestá musia v tejto dobe čeliť“.

eReport však zaujímalo, či Bročka z tejto zahraničnej urobil vôbec nejaký výstup, čo pre mesto pozitívne priniesol, čo tam pre Trnavu vyrokoval, alebo sa bol iba pozrieť do Ameriky a za mestské peniaze porozprávať so svojimi „kolegami.“

„Absolútne nie, ešte sa nestalo, žeby nás primátor na úrovni zastupiteľstva informoval o svojich zahraničných služobných cestách. Chcem veriť, že bola osožná aspoň pre neho samotného, pretože mesto z nej nebude mať zrejme žiadny osoh.“

Rastislav Mráz, poslanec mestského zastupiteľstva Trnava

Baroš chce byť opakom svojho volebného súpera

Naopak, dôstojná komunikácia s obyvateľmi Trnavy, efektívne riešenie otázok dopravy a budúcnosť mesta postavená na spolupráci mesta a verejnej, akademickej a podnikateľskej sféry sú základné body programu Branislava Baroša, nezávislého kandidáta na primátora Trnavy, lídra občianskeho združenia Trnava pre každého.

„Predovšetkým chceme vytvoriť platformu na reálnu, slušnú a osobnú komunikáciu s občanmi. V praxi to znamená prerokúvanie plánov a zámerov v dotknutých oblastiach s ich obyvateľmi, zaujímanie sa o ich názor, a nie direktívne presadzovanie vlastných predstáv bez ohľadu na ich dosah.“

Branislav Baroš,líder OZ Trnava pre každého

Uviedol Baroš, ktorý je zatiaľ Bročkovým najvážnejším adeptom na zosadenie ho z pozície primátora. Baroš chce v prípade zvolenia vytvoriť komunikačnú platformu, napríklad pravidelne vyhradené dni pre stretnutia s verejnosťou, na ktorých by radnica komunikovala dôležité investičné zámery či plány, a odpovedala na otázky obyvateľov zoči-voči.

Trnava je plná preto, lebo ju Bročka spravil krásnou?

Obyvatelia Trnavy sú teda objektívne nespokojní, pretože problémov v meste pribúda. „Je to zvláštny čas, ktorý žijeme. My v Trnave pre každého denne evidujeme kritiku na primátora, ale nemáme potrebu ju neustále zdieľať. Vnímame dianie na Facebooku, tomu sme dali slovo bagatelizácia, alebo skôr relativizácia. Ak primátor urobí nejaký prešľap a príde na pôdu MTF STU objektívne nevhodne oblečený, je to v poriadku,“ hovorí Baroš a dodáva:

Ak mu to niekto vytkne, jeho zástancovia napíšu, že veď strihanie pások je prežitok, a na to príde reakcia, že potom načo sa toho primátor vlastne zúčastnil. Lepším prípadom je kauzička Bardejov, ktorá porovnávala „prázdny“ Bardejov a „plnú“ Trnavu, o čom sme písali na našom Facebooku, a aj tak najlepší komentár bol ten, že vlastne mesto je plné preto, lebo ho Bročka spravil krásnym. Nie, nebolo to tým, lebo každý priemerný ekonóm vie, že ide predovšetkým o kúpyschopnosť obyvateľstva.“

Kritika aktuálneho primátora je tu viac než častá

Ak však opustíme fb stránky s prevahou fanúšikov Petra Bročku natrafíme na skupinu Trnavský bazár, ktorá by sa však mala v kontexte existencie predvolebného prieskumu volať Trnavský bizár. Akosi bizarne totiž pôsobí náskok kandidáta Branislava Baroša pred primátorom Petrom Bročkom.

Na tomto profile, kde je viac ako 51 tisícová skupina, si pri zbežnom prezretí si príspevkov možno všimnúť, že kritika aktuálneho primátora je tu viac ako častá. No a práve v nej prieskum volebných preferencií vyhráva Baroš. „Viem o tom, lichotí mi to, ale aktuálne mením svoj postoj k Facebooku ako nosiču komunikácie a mením ho dosť drasticky,“ skonštatoval Baroš, ktorý priznal, že nie je expert na sociálne siete ako je aktuálny primátor.

Jedno však vie: „Trnava azda nikdy nebola tak neuveriteľne polarizovaná ako dnes. Hádky ľudí na Facebooku nemajú konca, a čo je najhoršie, že istý facebookový fašizmus, ako to niektorí ľudia nazývajú, dorazil aj do Trnavy. Osobne ma mrzí, ako isté typy ľudí vedia dezinterpretovať vlastne akékoľvek posolstvo. Podľa niektorých zástancov Bročku som bigotný, ak mám názor na umiestnenie dúhovej vlajky na miesto s náboženským významom. Dal som si námahu preštudovať si veľa vstupov na internete, ktoré sú o kritike mňa, či iných protikandidátov Petra Bročku, a zakrátko som našiel slovo, ktoré vystihuje realitu – pokryteckosť,“ priznáva Baroš.

Vystrieda Bročku na poste primátora?

Branislav Baroš popisuje paradoxnú situáciu, keď ho kritizoval zamestnanec jedného nemalého podniku v gastro sektore, ktorý je často objektom záujmu ochranárov zvierat. Išlo o tému klietkového chovu sliepok.

„V čase, keď som bol nazvaný bigotným, v Trnave sa konalo podujatie, ktoré riešilo tieto sliepočky v klietkach. Hľadal som tam tohto facebookového génia, či je takto presvedčivý aj v obrane svojej značky, a či sa prípadne vypočítavo pridá k protestom proti klietkovému chovu. Potom mi došlo, o čo ide. Kritika je lepšia spoza anonymnej clony na internete, kde sú všetci hrdinovia, ale pokrytecky brať peniaze od korporátu, ktorý „ničí sliepočkám život“, je v poriadku,“ poznamenáva Baroš.

Pre komplexnosť informácie dodávame, že v ankete na facebookovom profile Trnavský Občan získal Branislav Baroš najviac, teda 56% hlasov, kým súčasný primátor Peter Bročka len 26%. Z týchto čísiel by malo byť zrejmé, kto by mohol v ďalšom období zasadnúť na primátorskú stoličku. Či to tak naozaj bude, ukážu až komunálne voľby 29. októbra.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandál: Trnavský primátor Bročka odignoroval už 32 petícií občanov!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php