eReport.sk
Europarlament prijal nový zákon na ochranu slobody tlače
Plénum europarlamentu. Foto: tasr/afp

Voľby sú tu: Vo štvrtok začínajú v Holandsku, končia v 21 štátoch v nedeľu


Od roku 1979 volia občania Európskej únie každých päť rokov poslancov a poslankyne Európskeho parlamentu (EP). Síce existujú spoločné zásady, ktoré musia členské krajiny pri riadení volieb uplatňovať, existuje aj množstvo rozdielov. TASR prináša na základe oficiálnej stránky EÚ venovanej voľbám do EP stručný prehľad odlišností medzi krajinami v nadchádzajúcich eurovoľbách, ktoré sa uskutočnia 6.-9. júna.

Voľby sú tu

Termín i počet dní, kedy občania jednotlivých krajín prichádzajú k volebným urnám sa v jednotlivých štátoch rôznia z dôvodu ich volebných tradícií. Hlasovanie sa začne vo štvrtok 6. júna v Holandsku. Nasledujúci deň sa eurovoľby uskutočnia v Írsku a v sobotu v Lotyšsku, na Slovensku a Malte. Až v 20 členských krajinách Únie volia občania svojich zástupcov v nedeľu 9. júna. V dvoch štátoch sa uskutočnia voľby počas dvoch dní, konkrétne 7.-8. júna v Česku a 8.-9. júna v Taliansku. Ako informuje oficiálna stránka, z tohto dôvodu budú známe prvé výsledky až v nedeľu večer, keď sa uzavrú volebné miestnosti vo všetkých krajinách.

Ďalším rozdielom medzi niektorými štátmi je vek, od ktorého môžu Európania voliť. V Belgicku, Nemecku, Rakúsku a na Malte, môžu občania Únie hlasovať už od 16 rokov, v Grécku je veková hranica posunutá o rok neskôr. Zvyšok krajín EÚ vrátane Slovenska má vekovú hranicu nastavenú na 18 rokov. Líši sa aj minimálna veková hranica na kandidatúru – zatiaľ čo v Španielsku môžu kandidovať za europoslancov 18-roční, tak na Slovensku a v Česku sa limit posúva na 21 rokov. V Grécku a Taliansku sa kandidáti môžu o post europoslanca uchádzať až od 25 rokov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poľskí farmári protestujú proti dovozu z Ukrajiny
  2. predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, Branislav Becík

Účasť vo voľbách je vo väčšine krajín dobrovoľná. Povinnosť voliť majú občania v Belgicku, Bulharsku, Luxembursku a s viacerými výnimkami aj v Grécku. V Belgicku a Luxembursku hrozí za neúčasť pokuta a tieto krajiny zaznamenávajú v eurovoľbách aj najvyššiu účasť – v roku 2019 to bolo 88,47 percenta a 84,24 percenta, zatiaľ čo priemer všetkých krajín bol 50,66 percenta, vyplýva z informácií zverejnených na stránke EP.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Voľby sú tu: Vo štvrtok začínajú v Holandsku, končia v 21 štátoch v nedeľu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre