eReport.sk
Pápež František
Pápež František. Foto: tasr/ap

Pápež vyzval na rešpektovanie náboženských miest na Ukrajine

Pápež František vyzval v stredu strany bojujúce na Ukrajine rešpektovať náboženské miesta v krajine. Spomenul pritom kláštorný komplex v Kyjeve, odkiaľ sa na základe rozhodnutia svetských úradov budú musieť vysťahovať rehoľníci hlásiaci sa k Rusku blízkej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC).

Pápež v príhovore na generálnej audiencii na Námestí sv. Petra vo Vatikáne pripomenul, že „osoby zasvätené modlitbe – nech sú akéhokoľvek vyznania – sú oporou Božiemu ľudu“. Informoval o tom web Vatican News.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajina je rukojemníkom Západu
  2. Pápež František
  3. Navrhované zmeny ruského zákona by umožnili odobrať štátne občianstvo za vlastizradu alebo diskreditáciu vojenskej operácie na Ukrajine
  4. Silné gesto pápeža!
  5. Politický analytik Ján Baránek.
  6. Kde sú Slováci a Slovenky?

Patriarcha zástancom invázie

Agentúra Reuters monitorovaná TASR si všimla pápežov omyl, keď hovoril, ako myslí na „pravoslávne rehoľné sestry z kyjevskej lavry“ – komplex Kyjevsko-pečerská lavra je však v skutočnosti výlučne mužským kláštorom.

Agentúra Reuters pripomenula, že ukrajinské úrady dali UPC termín do 29. marca, aby jej rehoľníci a duchovní opustili svoje doterajšie priestory v Kyjevsko-pečerskej lavre.

Patriarcha Kirill, ktorý vedie pravoslávnu cirkev v Rusku, je veľkým zástancom ruskej invázie na Ukrajine. Uplynulý víkend požiadal pápeža Františka a ďalších náboženských vodcov, aby presvedčili Ukrajinu, nech zastaví konanie proti UPC.

Prehliadky v kláštoroch

Ukrajinská bezpečnostná služba SBU od októbra minulého roka vykonáva prehliadky v kláštoroch a chrámoch, ktoré sa hlásia k UPC. Uvaľuje tiež sankcie na jej biskupov a finančných podporovateľov a začala trestné stíhanie desiatok duchovných.

Predstavitelia UPC v súvislosti s tým upozorňujú, že cirkev a milióny jej veriacich sa stali obeťami „honu na čarodejnice“. Táto autokefálna cirkev sa pod vplyvom invázie ruskej armády na Ukrajinu začala rýchlo rozrastať o nových stúpencov, vysvetľuje Reuters.

Pravoslávie je na Ukrajine hlavným vierovyznaním. Na Moskvu napojená UPC súperí o veriacich s nezávislou pravoslávnou cirkvou Ukrajiny (PCU). Tá síce vznikla po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991, ale cirkevná hierarchia ju uznala až v roku 2018.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pápež vyzval na rešpektovanie náboženských miest na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti