eReport.sk
Matúš Vallo, primátor Bratislavy, foto: tasr

Vallo: Vláda nám zobrala ďalšie milióny! Je jej jedno ako to bude v hlavnom meste vyzerať!

Vláda nám zobrala ďalšie milióny. Mesto Bratislava prišlo tohtotýždňovým rozhodnutím vlády o ďalších 14,3 milióna eur na najbližšie dva roky. Upozornil na to primátor hlavného mesta Matúš Vallo, podľa ktorého boli financie určené na nový kotol bratislavskej spaľovne odpadu. Vláde je podľa jeho slov úplne jedno, ako bude vyzerať život v hlavnom meste.

„Voči požiadavkám a prosbám samospráv sú slepí a hluchí, akoby vôbec nevedeli pochopiť, že samosprávy sú už na pokraji kolapsu,“ vyhlásil.

Vláda nám zobrala ďalšie milióny

Bratislava prostredníctvom svojej mestskej firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) vyrába elektrickú energiu z kotla, v ktorom likviduje odpad. Túto energiu mesto roky predávalo súkromnému odberateľovi za cenu, ktorá bola pre mesto nevýhodná. „My sme urobili novú súťaž a získali sme odberateľa, ktorý má našej spoločnosti OLO platiť v tomto roku 440 eur za MWh a v nasledujúcom roku 230 eur za MWh takto vyrobenej elektrickej energie,“ priblížil primátor.

Milióny mali byť využité na spaľovanie odpadu

Vďaka tomu malo OLO, a teda mesto, získať celkovo 23,6 milióna eur len počas najbližších dvoch rokov. Príjmy z predaja energie mali byť použité na vybudovanie ďalšieho kotla. „Vďaka ktorému by Bratislava mohla ešte lepšie zhodnocovať odpad na energiu, čo je mimoriadne dôležité aj z pohľadu životného prostredia,“ podotkol Vallo. Zároveň by sa vyrobené teplo použilo na vykurovanie tretiny bratislavských domácností.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Obeť, či páchateľ?
  2. A je to tu! Jeho reakcia na seba nenechala dlho čakať
  3. Michal Kaliňák.
  4. Kollár reaguje na Pavla
  5. Eštebák Budaj musí vysvetľovať
  6. Veronika Remišová, ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas konferencie Korupcia v eurofondoch.

Vallov apel na Hegera nestačil

Vallo tvrdí, že na dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) i ďalších vo vláde apeloval. Aby príjmy mesta už viacej neohrozovali. „V utorok (31. 1.) rozhodli, že všetky príjmy z predaja elektrickej energie, ktorá je vyrobená využitím odpadu, budú nad úrovňou 100 eur za MWh zdanené sadzbou 90 percent. Inými slovami, väčšinu týchto príjmov, konkrétne 14,3 milióna eur, bude OLO, a teda mesto, musieť odviesť do štátneho rozpočtu,“ spresnil primátor. Elektrická energia sa pritom, ako poznamenal, z odpadu vyrába len v Bratislave a Košiciach.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vallo: Vláda nám zobrala ďalšie milióny! Je jej jedno ako to bude v hlavnom meste vyzerať!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti