eReport.sk
Michal Kaliňák.
Michal Kaliňák. Reprofoto: ta3.com

Prídu samosprávy o šéfov? M. Kaliňák pre eReport: Vláda nechápe ani váhu slov. Mnohí už avizujú, že to vzdajú!

Prídu samosprávy o šéfov? Katapultuje starostov či primátorov z funkcií prázdna mestská či obecná kasa? Nie je to vylúčené. Po astronomických sumách, ktoré dnes svietia na faktúrach jednotlivých slovenských samospráv, hrozí aj takýto scenár. Pre eReport to uviedol Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Mohlo by vás zaujímať:

 1. ZMOS stráca trpezlivosť
 2. K protestu ZMOS sa pridal aj Zvolen
 3. Politika odvážne zbabelých

Dlhoročný odborník na samosprávy, ktorý dlhodobo na kritickú situáciu upozorňuje pre náš portál v rozhovore uviedol, že aj keď niektoré samosprávy takpovediac dvihli hlavy, čo potvrdzuje aj ich protest z pondelka (30. januára večer vypli na polhodinu verejné osvetlenie), zďaleka nie je isté, že sa kritická situácia ešte viac nezhorší.

 • V zálohových faktúrach za energie v astronomickej výške prišlo k úpravám. Ešte sa im pôvodné zvýšili. Napríklad obec Breznica mala sumu 25 076 € a nová je 30 013 €. Obec Nižný Hrušov mala sumu 45 305 € a nová je 54 136 €. Obec Zborov nad Bystricou pôvodne 64 534 €, nová suma 77 534 €. Toto ste uviedli pred zhruba 24 hodinami na sociálnej sieti. Už prišlo zo strany samospráv aj k výstražnému vypnutiu verejného osvetlenia. Ako to má občan a obyvateľ samosprávy celé čítať?

Ukazuje sa, že samosprávy dvihli hlavu. Dokázali, že neboli korektné vyjadrenia členov vlády o tom, že po schválení štátneho rozpočtu budú aktivované kompenzácie. Pretože skôr ako kompenzácie, nám prišli faktúry v astronomickej výške. A tie samosprávy, ktoré dvihli hlavy, poukázali na šialené zálohové platby. Tie v podstate, ako keby boli opäť potrestané. Pretože prišli im opravené faktúry s navýšenými sumami. Inými slovami, samosprávy sú ešte viac potrestané, ako bola prvá výška faktúr. A vskutku, toto už nie je ani zábavné. Toto je ešte niečo horšie, ako liečba šokom.

 • Prečo podľa vás nenašli odvahu všetky samosprávy, aby vláde jasne odkázali, že k nim bola, jemne povedané, nekorektná?

Dnes sa ukazuje, že po pondelkovom proteste, na ktorom sa zúčastnilo 80 percent samospráv, postupne už aj ďalšie samosprávy pochopili, že im neostáva nič iné, len ísť na bubon s problémom, ktorý majú a začať hovoriť pravdu. A biť sa za samosprávy. Ukazuje sa totiž, že ten, kto nedokáže bojovať za samosprávu, nedokáže sa zastať obyvateľov.

 • Možno preháňame, ale pri súčasnej dočasnej vláde sa stále dá predpokladať, že legitímny protest samospráv bude interpretovať ako politickú aktivitu starostov a primátorov, ktorí reprezentujú priamo či nepriamo určitú politickú príslušnosť. Začala volebná kampaň, takže sa priam núka takéto vyviňovanie sa zo súčasnej energetickej krízy, ktorá samosprávy kruto zasiahla. Čo vy na to?

Mohlo by sa to interpretovať čímkoľvek. Nikto ale nemôže spochybniť výšky faktúr. Nikto nemôže spochybniť to, že nám štát nedal záchranné koleso, nikto nemôže spochybniť to, že sme vlani mali sedem protestov. A na nich sme poukazovali na tento problém. Navyše, v priebehu januára sme už mali tri protesty. A nikto nemôže spochybniť ani fakt, že je úplne jedno, akú má starosta či primátor politickú príslušnosť, či je z malej dediny, alebo z veľkého mesta, ale všetci sú dnes na tom rovnako. To je princíp a podstata.

 • Samosprávy zvyšujú tlak na vládu a kompetentných úradníkov. Ako vidíte scenár v nasledujúcich dňoch či týždňoch?

Treba si uvedomiť, že nasledujúce dni budú dňami, kedy dôjde k splatnosti faktúr. A preto potrebujeme zo strany kompetentných ministrov veľmi rýchlo pomôcť. Protest v pondelok nebol iba o zhasnutí svetiel. Nebol iba o tom, že na zhasína nádej. Dúfame, že sa rozsvieti kompetentným. V tejto chvíli samosprávy zhasli svetlá, pretože mohli. Ale ak štát nám nepomôže, zhasnú preto, že budú musieť.

 • V týchto dňoch prebehla správa o tom, že poniektorým hrozia sankcie za to, že začali energiami šetriť, výrazne totiž podliezli zmluvne dohodnuté objemy odberov, ku ktorým sa zaviazali svojmu dodávateľovi energií. Nie je to až absurdné, keď už mesiace od politikov počúvame výzvy na šetrenie energiami?

Ak sme svedkami toho, že pokuty dostanú samosprávy, ktoré šetrili. Ak zvýšené faktúry dostanú tí, ktorí upozornili na prvé obrovské čiastky, tak to je niečo absurdné. Ukazuje sa, že čím je tento rozmer absurdnejší, o to viac sa vzďaľujú vládni politici realite.

 • Pre mnohých je dodnes prekvapením, že vo vlaňajších spojených voľbách občania svojimi hlasmi neprekresli politickú mapu samospráv. A to napriek tomu, že počas turbulentného obdobia počas covidu starostovia a primátori prakticky vzorne spolupracovali s vládou pri plnení proticovidových opatrení. Pričom dnes sa ukazuje, že vtedajšia vlkáda Igora Matoviča (OĽANO) počas pandémie zlyhala. A mnohí občania s nariadeniami nesúhlasili, dokonca aj protestovali. Ako to čítať?

Problém je v tom, že ľudia na hrúbke svojej peňaženky v tom čase ešte nepocítili to, čo prichádza. Ľudia ešte stále žili v pocite, že sú v komfortnej zóne. Druhá vec je, a treba si uvedomiť, že my sme vlani mali sedem protestov. A prvé týždne nového roka ukázali, že ani jeden z týchto protestov neboli kuvičie hlasy, lebo nám situácia a realita dali za pravdu.

 • V čom konkrétne?

Usvedčili sme nekompetentných ministerských úradníkov a politikov napríklad v tom, že zabudli pomôcť s peletami, biomasou, drevoštiepkou. Na Slovensku máme 500 obcí bez plynofikácie a v mnohých mestách a dedinách prešli na devoštiepku a pelety. To preto, aby znížili spotrebu plynu. Takže my sme vytrestali tých, ktorí šetrili a dostali vysoké pokuty. A tento štát potrestal aj tých, ktorí išli na pelety, lebo na nich jednoducho zabudol. A je zarážajúce, že od októbra 2021 sme na tento problém vkuse upozorňovali. Vkuse sme predkladali návrhy.

 • Ako mohla vláda takto fatálne zlyhať, že to zašlo až tak ďaleko?

Vláda evidentne nechápe ani váhu slov. Tieto slová nesprevádzajú skutky. A ak ich sprevádzajú, tak sú pofidérne. Vláda hovorila, že ide zaviesť prorodinný balíček na podporu rodín. Neuvedomila si, že rodiny žijú v mestách a obciach. A mestá a obce zabezpečujú až 70 percent životných situácií ľudí. Cez svoje kompetencie. Vláda nepochopila, že keď ubližuje samosprávam, automaticky ubližuje ľuďom. A tu je ten varovný prst, ako vážne samosprávu štát nechápe. A robí si z nej terč a bankomat.

 • Očakávate, že situácia je natoľko vypätá, že hrozí napríklad nejaká reťazová rezignácia starostov či primátorov na svoje funkcie?

Niektorí sú vo funkciách prvýkrát, mnohí z nich však už pôsobia na svojich postoch aj tri či až päť volebných období. Každý z nich však unisono tvrdí, že toto v živote nezažili. A v živote si nemysleli, že budú v takejto situácii. A mnohí už avizujú aj to, že ak to má takto pokračovať, tak radšej poďakujú za účasť, vzdajú sa mandátu a nechajú kľúče na okresnom úrade. Nech sa okres stará o to, čo spôsobil. Môžu to urobiť kedykoľvek. A mnohí sú už v takejto chvíli v situácii, keď už ani nemajú, nie že na svoj plat, ale ani na mzdu pre svojich zamestnancov. Ak tu máme obec, ktorej ostalo v januári na účte 100 euro, tak to je šialenstvo. Štát tak nedobre rozmýšľa, že spustil reformu samospráv a ani mu nedošlo, že ju spustil a ani ju nemá pod kontrolou.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prídu samosprávy o šéfov? M. Kaliňák pre eReport: Vláda nechápe ani váhu slov. Mnohí už avizujú, že to vzdajú!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti