tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová na návšteve Vatikánu, foto:tasr

Visolajský o príchode pápeža: Dokázali sme už všeličo, ale motivácia na očkovanie to nebude!

Návšteva pápeža Františka na Slovensku je naplánovaná na september. Hlava katolíckej cirkvi navštívi Bratislavu, Košice, Prešov aj Šaštín práve v čase kedy by mala podľa odhadov u nás už naplno prepuknúť tretia vlna pandémie a rozšíriť sa delta variant. Niektorí odborníci bijú na poplach, iní očakávajú, že podujatie pri dodržaní bezpečnostných obmedzení zvládneme. K tým druhým v poradí sa hlási aj nitriansky pediater a šéf lekárskych odborov Peter Visolajský. Dodáva, že už sme na Slovensku zvládli úspešne zorganizovať všeličo.  

Lekár poukazuje na to, že potrebou očkovania u všetkých účastníkov na stretnutiach s pápežom, sa dobre nastavili základné podmienky. „Na príklade Británie vidíme, že keď je populácia dostatočne chránená a zaočkovaná tak veľa vecí si môžeme dovoliť. Ak sa dodržia tie všetky opatrenia, ktoré sú potrebné a podmienené očkovaním, je to reálne zabezpečiť,“ odhadol pre eReport Peter Visolajský.

Zvládli sme už aj iné veci

Nemyslí si ani, že by sme neboli schopný zariadiť protipandemické opatrenia, ktoré by zamedzili prípadnej epidemiologickej hrozbe pri účasti davov. „Všeličo sme už dokázali na Slovensku zvládnuť, tak myslím si, že je to predstaviteľné a nakoľko sa to podarí, to neviem odhadnúť,“ predsa len pripustil semienko pochybností.

Obavy vyvolali posledné zistenia amerických a britských štúdii, ktoré hovoria, že zaočkovaní majú rovnakú vírusovú nálož ako neočkovaní a môžu rovnako rozširovať delta variant. Visolajský hovorí, že podobne to bolo aj predtým.

„Nie je to nič nové, pri tých starších variantoch očkovanie znižovalo šírenie na 90%, ale stále tých 10 % očkovaných to môže prenášať. Ale dôležité je, že pre tých očkovaných už ten koronavírus nepredstavuje riziko ohrozenia na živote. To vidíme práve na tej Veľkej Británii a na druhej strane preto je tam podmienka, že na stretnutie s pápežom môžu prísť len očkovaní,“ zakončil svoju úvahu lekár.

Pediater Peter Visolajský – Foto: tasr

Upozorňuje tiež, že rovnaká vírusová nálož neznamená automaticky rovnaké šírenie u očkovaných a neočkovaných. „Ten dokument CDC je uniknutý, to nie je oficiálna verzia a to pojednáva len o vírusovej náloži. Teda koľko vírusov sa nájde na sliznici očkovaného a neočkovaného pomocou PCR metódy. Ale to neznamená, že tie vírusy sú živé, alebo môžu infikovať ďalšieho človeka,“ priblížil.

Nebude to dobrá motivácia

„U tých očkovaných už je dokázané, že im veľmi rýchlo klesá vírusová nálož. Teda, že vírusy na ich slizniciach prežívajú veľmi krátko a z toho sa dá usudzovať, že to šírenie od očkovaných je veľmi nízke,“ uviedol Visolajský.

Pápež príde na Slovensko v polovici septembra:

  1. Pápež František sa zastavil porozprávať sa s policajtmi v aute, ktorí ho doprevádzali do Vatikánu
  2. Mikuláš Dzurinda
  3. Pápež František
  4. Pápež František
  5. Ruženec, peniaze, eurá
  6. Pápež František vyzval v nedeľu 20. júna 2021 na súcit s migrantmi.

Časť verejnosti príchod pápeža na Slovensku víta, lebo si od toho sľubuje viac zaočkovaných, pre ktorých bude motivácia vidieť ho na živo. Visolajský ale tento optimizmus nezdieľa. „Nemyslím si, že to bude motivácia pre nezaočkovaných a práve tí zodpovední, ktorí budú chcieť ísť na návštevu pápeža už teraz sú zaočkovaní. Myslím si, že to tých neočkovaných významnejšie neovplyvní. A na druhej strane tí, ktorí plánujú ísť na tú návštevu sú už dávno zaočkovaní,“ zhodnotil lekár.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Visolajský o príchode pápeža: Dokázali sme už všeličo, ale motivácia na očkovanie to nebude!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku