eReport.sk
Pápež František
Pápež František. Foto: shutterstock/ am113

Virológ SAV o návšteve pápeža počas tretej vlny: Je to riziko aj odvážny ťah zároveň!

Pápež František na septembrovej návšteve Slovenska navštívi postupne Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. V Košiciach ho čaká stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. a s mladými na miestnom štadióne. Inak povedané pápež absolvuje u nás masové akcie práve v čase keď odborníci očakávajú nástup tretej vlny pandémie. Portál eReport oslovil virológa Borisa Klempu zo Slovenskej akadémie vied (SAV), aby zhodnotil riziká spojená s príchodom pápeža.

Je pápežova návšteva v tomto čase dobrý nápad a zodpovedné rozhodnutie? Virológ Boris Klempa vidí aj potenciálne hrozby. „Takáto akcia je určite spojená so zvýšeným rizikom, že príde k šíreniu vírusu a práve preto je úplne legitímne snažiť sa to riziko znížiť práve tým, že bude účasť povolená len zaočkovaným ľuďom. Samozrejme možno by bolo jednoduchšie neorganizovať takú akciu vôbec, tam by bolo to riziko určite nižšie,“ zhodnotil pre eReport Klempa.

Virológ však upozorňuje aj na jedinečnú šancu akú ponúka len takýto typ udalosti. „Na druhej strane je to tak mimoriadna udalosť, ktorá dúfajme, že istým spôsobom tú atmosféru v spoločnosti vlastne zlepší a to riziko, ktoré tam bez pochyby je neprevýši tie prínosy, ktoré bude mať tá návšteva ako taká,“ načrtol Klempa.

Svojim spôsobom dobrá príležitosť

Doplnil, že tou šancu je pozitívna motivácia na vakcináciu pre konkrétne skupiny ľudí na Slovensku. „Svojim spôsobom je to veľmi dobrá príležitosť pretože viem si predstaviť, že práve tie najviac ohrozené skupiny z hľadiska veku, pre nich by to naozaj mohla byť dobrá motivácia sa dať zaočkovať. Určite by som si želal, aby to pomohlo a čo najviac ľudí práve z tých ohrozených ľudí si túto možnosť vybrali a dali sa zaočkovať kvôli návšteve pápeža,“ dúfa virológ SAV.

Virológ Boris Klempa – Foto: tasr

Dodáva, že sa dá predpokladať, že v septembri už bude u nás v 100% prípadov zastúpený delta variant koronavírusu. „Je veľmi pravdepodobné, že pápež príde do vrcholiacej tretej vlny. Tie obavy sú práve z toho septembra, možno v tom čase ten nárast ešte nebude taký silný, dúfajme. Určite je to situácia, keď dopredu nemôže byť nikto prorokom ako to dopadne. Je to svojim spôsobom riziko a svojim spôsobom odvážny ťah. Aký to bude mať priebeh je teraz ťažko špekulovať,“ uviedol Klempa.

Vakcíny nie sú dokonalý nástroj

Americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) publikovalo koncom minulého týždňa zásadnú štúdiu. Z jej údajov vyplýva, že očkovaní majú v prípade delta variantu podobnú vírusovú nálož ako nezaočkovaní a exituje riziko, že ju môžu aj porovnateľne šíriť.

Viac o príchode pápeža si prečítajte tu:

  1. Pápež František
  2. Pápež František sa zastavil porozprávať sa s policajtmi v aute, ktorí ho doprevádzali do Vatikánu
  3. Registrácia dobrovoľníkov na pápeža.
  4. Pápež František
  5. Andrej Danko s pápežom
  6. Pápež František vyzval v nedeľu 20. júna 2021 na súcit s migrantmi.
  7. Delta variant, koronavírus, covid

Klempa hovorí, že aj to sa musí zobrať v úvahu pri pripravovaní opatrení súvisiacich s návštevou pápeža u nás.  „Samozrejme treba počítať aj s tým, že tie vakcíny nie sú úplne dokonalý nástroj a do určitej miery k tomu šíreniu tam môže dôjsť. Pointa je v tom, že to riziko je v zásade rádovo znížené. Nie je bohužiaľ vylúčené, ale je výrazne znížené,“ zdôraznil virológ.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Virológ SAV o návšteve pápeža počas tretej vlny: Je to riziko aj odvážny ťah zároveň!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie