tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Premiér Heger dovolenkuje s manželkou v Tatrách. Foto: FB/EH

TRETIA VLNA: Analytik sa pustil do vlády. Ministri na dovolenkách a hlavného hygienika nikto nevidel už mesiac!

Ministerstvo zdravotníctva ohlásilo koncom júla nástup tretej vlny pandémie. Zatiaľ to však na Slovensku nevyzerá ako v niektorých iných krajinách Európy. Podľa analytika Ivana Bošňáka zo zoskupenia Dáta bez pátosu by sme však mali sledovať vývoj a pripraviť sa. Delta variant je k nám vraj stále milosrdný.

„Naša vláda dovolenkuje, čo je symptomatické. Asi nie všetci ministri, ale veľká väčšina je pri mori a v Tatrách, včítane nového pána premiéra. Hlavného hygienika nikto nevidel viac ako mesiac. Predikciu od vládnych inštitútov nemáme žiadnu a Covid Automat je od Mikuláša 2020 neupravený,“ upozorňuje Bošňák vo svojej analýze. Odborník sa pritom už v minulosti vyslovil za zvoľnenie Covid Automatu.

Premiér dovolenkuje v Tatrách – Foto: FB/premier.sr

„Už tretí týždeň po sebe využili mnohí regionálni hygienici svoju právomoc z Covid Automatu „ponechať“ okres v zelenej farbe napriek tomu, že by mali byť okresy žlté. Príklad: v 17 tisícovom okrese by pri 2 (slovom: dvoch) infikovaných za 7 dní išiel celý okres do žltej a prvých obmedzení. To je nezmysel. Rovnako nedáva zmysel, aby išiel pri 9 (slovom: deviatich) infikovaných za 7 dní do ružovej. Tak je totiž Covid Automat nastavený,“ prezradil analytik. Podľa jeho názoru, je trochu prekvapivé, s akými číslami Slovensko vstupuje do tretej vlny. Zatiaľ nie je úplne jasné, prečo to tak je. Podobný vývoj je aj v susedných Čechách, Poľsku či Maďarsku.

Zdroj: FB/Databezpatosu

„Vysoké premorenie, zvlášť vo vidieckych okresoch (kde je nízka zaočkovanosť) môže byť pozitívnym faktorom pri nástupe DELTA vlny. Držme si palce, aby ich bolo čo najviac,“ tvrdí Bošňák. Ďalšou hypotézou môže byť aj miera zaočkovanosti a to aj v rámci ľudí pracujúcich v zahraničí. „Za posledných 6 týždňov sme mali spolu menej ako 2 000 infikovaných. Je to menej ako 50 denne v priemere. Stúpame veľmi, veľmi pomaly a z nízkych čísiel. Máme minimum pacientov v nemocniciach (podobne ako Česko, Maďarsko a Poľsko a Rakúsko),“ uvádza analytik, podľa ktorého by sa mal upraviť Covid Automat a sledovať by sa mali nielen počty nakazených, ale aj hospitalizovaných. Pretože sa môže stať, že infikovaných bude veľa, ale nemocnice sa plniť nebudú.

Viac o tretej vlne sa dočítate tu:

  1. Delta variant, koronavírus, covid

V žiadnom prípade by nemalo byť v tomto stave zaočkovanosti nič a nikde povinné. Ani reči o tom nie sú produktívne. Bičuje to emócie, rozdeľuje spoločnosť a rúca bariéry,“ upozorňuje odborník. „Všetci si musia dávať pozor na reči, že očkovaní to nešíria a málo sa nakazujú. Je to chúlostivá téma,“ dvíha varovný prst Bošňák a ako príklad uvádza ostrov, kde sa počas niekoľkých týždňov nakazili 3 % seniorov nad 60 rokov a všetci boli plne zaočkovaní. Napriek tomu navrhuje zaočkovať najmä starších ľudí nad 50 rokov, ľudí s vážnymi zdravotnými diagnózami a vysoko mobilných ľudí. „Stále je k nám delta milosrdná a dáva nám čas,“ uzavrel.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

TRETIA VLNA: Analytik sa pustil do vlády. Ministri na dovolenkách a hlavného hygienika nikto nevidel už mesiac!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku