eReport.sk
Na snímke exponáty výstavy Kabinetná zbierka Evanjelického lýcea v Bratislave v Archeologickom múzeu Slovenského národného múzea v Bratislave 16. apríla 2019. Foto: tasr

SAV pozýva do nového múzea Klenotnica Veľkej Moravy v moravskej obci Modrá


Archeológovia Slovenskej akadémie vied (SAV) pozývajú do nového múzea Klenotnica Veľkej Moravy v moravskej obci Modrá. Ide o výsledok spoločného slovensko-českého projektu v rámci programu s názvom Spoločné dedičstvo od Rimanov po klenoty Veľkej Moravy.

SAV pozýva

TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

„V rekordne krátkom čase sa nám podarilo vybudovať pod úrovňou terénu archeoskanzenu moderné múzeum s najvýkonnejšími zabezpečovacími systémami. V rámci pilotnej výstavy s názvom Elity Veľkej Moravy sú verejnosti predstavené najvýznamnejšie nálezy z hradísk a pohrebísk Veľkej Moravy, ktoré reprezentujú hmotnú kultúru spájanú s najvyššou spoločenskou vrstvou deviateho až desiateho storočia,“ povedala Jaroslava Ruttkayová z Archeologického ústavu SAV.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger sa ohlásil po dlhšej dobe.
  2. Martina Šimkovičová a členovia vlády, Oslavy príchodu Cyril a Metoda. Zdroj foto: Úrad vlády SR

Návštevník môže podľa jej slov vidieť množstvo dobových výrobkov – šperky, výzbroj, výstroj – zasadených do panoramatických scén zobrazujúcich najvýznamnejšie medzníky veľkomoravského vývoja. „Ide o nálezy reprezentujúce významné juhomoravské náleziská – Mikulčice, Staré Město, Uherské Hradiště, Modrá, Pohansko u Břeclavi. Osobitnú pozornosť púta originál zvona z hradiska Bojná neďaleko Topoľčian, ktorý patrí k európskym unikátom dokladajúcim nielen upevňovanie kresťanstva v deviatom storočí, ale zároveň poukazuje aj na vyspelosť vtedajšej nobility,“ doplnila.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SAV pozýva do nového múzea Klenotnica Veľkej Moravy v moravskej obci Modrá

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: