Mimoriadna situácia vyhlásená pre výskyt ochorenia COVID-19 zostane zatiaľ v platnosti. Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) v utorok neodsúhlasil jej zrušenie. Po zasadnutí o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Od 1. júla sa majú zmeniť podmienky bezplatnej prepravy pre odídencov a občanov Ukrajiny. Dôvodom je časté zneužívanie systému.
„Na základe odborných vyjadrení aj Úradu verejného zdravotníctva SR, aj ministerstva zdravotníctva zatiaľ ústredný krízový štáb toto opatrenie neodsúhlasil. Aj vzhľadom na to, že ministerstvo zdravotníctva berie do úvahy vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá stále považuje pandémiu ochorenia COVID-19 za neukončenú,“ zdôvodnil Mikulec.
Mohlo by vás zaujímať:
Mimoriadnu situáciu v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom vyhlásila vláda na Slovensku od 12. marca 2020.
Ako vyplýva zo zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, vláda vyhlasuje a odvoláva mimoriadnu situáciu pre ohrozené územie alebo pre územie, kde vznikla mimoriadna udalosť, ak rozsah ohrozeného alebo postihnutého územia presiahne územný obvod kraja. Cieľom jej vyhlásenia je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti.
Bezplatná preprava sa v pôvodnej podobe neosvedčila
V súčasnosti na Slovensku platí aj mimoriadna situácia pre hromadný prílev cudzincov na územie Slovenskej republiky v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Od 1. júla sa majú zmeniť podmienky bezplatnej prepravy pre odídencov a občanov Ukrajiny. Dôvodom je časté zneužívanie systému. Osoby, ktoré budú opakovane vstupovať z Ukrajiny na Slovensko, by mali nárok na bezplatnú prepravu stratiť. Základná bezplatná preprava má platiť buď päť dní po vstupe na Slovensko alebo päť dní po získaní statusu odídenca. Platiť majú aj výnimky. Na utorkovom zasadnutí o tom rozhodol ústredný krízový štáb (ÚKŠ). Informoval o tom Ján Farkaš z Ministerstva dopravy a výstavby SR.
VIDEO Mikulec: Trendom je, že stále viac Ukrajincov odchádza, ako k nám prichádza
„Najviac sa to zneužívalo pri tzv. pendlerskej preprave, kde sa niekoľkokrát objavovali tie isté osoby a je evidentné, že nevstupovali na Slovensko z dôvodu utečeneckej krízy,“ zdôvodnil Farkaš. Ako zdôraznil, snahou je pomôcť najmä tým, ktorí to naozaj potrebujú. Pri bezplatnej preprave sa majú utečenci z Ukrajiny preukazovať dokladom s názvom „Slovak help“, ktorý majú dostávať po prekročení hranice, alebo dokladom o dočasnom útočisku, teda získanom statuse odídenca.
Generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh Ministerstva dopravy a výstavby SR Ján Farkaš počas tlačovej konferencie po zasadnutí Ústredného krízového štábu k aktuálnej situácii a krokom v súvislosti s vojnou na Ukrajine v Bratislave 31. mája 2022. – Foto: tasr
Naďalej má byť umožnená bezplatná preprava pre žiakov na cestu do základných a stredných škôl vrátane sprievodu počas dní školského vyučovania. Vlakovú alebo prímestskú dopravu by mohli zadarmo využívať počas 60 dní aj osoby hľadajúce prácu. Výnimku by mohli mať napríklad aj osoby so zdravotným postihnutím.
Reagovali aj na fakt, že prílev utečencov klesá
Vzhľadom na klesajúce počty migrantov z Ukrajiny plánuje ministerstvo dopravy tiež upraviť fungovanie transferov z hranice. „Nebude už vyčlenený transfer z ministerstva dopravy, ale tieto transfery prejdú na regionálneho dopravcu, čiže regionálne prímestské linky,“ načrtol Martin Miškovský z ministerstva dopravy. V prípade zhoršenia situácie má rezort dopravy opäť operatívne zabezpečiť transfery z hranice.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Utečencom menia podmienky, covid „žije“. Mikulec: Pandémia aj mimoriadna situácia trvá!