tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Alojz Baránik (SaS).
Alojz Baránik (SaS). Zdroj: tasr

Baránik: Nie som proti humanizácii väzby. Ale teraz? To chceme, aby sa v nej mal Fico dobre?!

Poslanec zo SaS Alojz Baránik, „právny expert“ liberálov, sa takto vyjadril včera v pléne NR SR k zákonu, ktorý ma zlepšiť podmienky tých, čo sú na Slovensku väzobne stíhaní. Ten do parlamentu predložil JUDr. Miloš Svrček, poslanec zo Sme Rodina.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Alojz Baránik (SaS).
  2. Ilustračné foto
  3. Alojz Baránik (SaS).
  4. Martin Klus (vpravo) a moderátor v štúdiu TASR.

Baránik začal svoje vystúpenie tým, že on by aj bol za humanizáciu väzby, ale podľa neho, na Slovensku, na to teraz nie je práve najvhodnejšia doba. Zákon má zlepšiť aj postavenie advokátov, čo Baránika vyrušuje, lebo „advokátska komora na Slovensku nefunguje,“ čoho príkladom je aj „nejaký obvinený Para. Ak ten môže byť advokátom, je jasné, že veci nefungujú.“

Nerobme ústupky Ficovi!

Hovorí Alojz Baránik a konštatuje, že humanizácia podmienok vyhovuje len „Ficovi a iným mafiánom.“ Prijatie právnej úpravy na zlepšenie podmienok vo výkone väzby je v poriadku, ale „nie až v takej miere, aby sa nedal vykonať účel trestného stíhania a to – spravodlivý proces, po ktorom, nasleduje odsúdenie,“ dodáva poslanec zo SaSky. Či môže spravodlivý proces skončiť aj v prospech obvineného a to oslobodzujúcim rozsudkom, poslanec neobjasnil.

Očista spoločnosti

Podľa Baránika, práve za to, že „dovoľujeme obvineným priveľa,“ sa nám nedarí dokončiť očistu spoločnosti. V kolúznej väzbe sa pritom obvinení, teda do vynesenia odsudzujúceho rozsudku, nevinní, majú oveľa horšie, ako odsúdení vrahovia v slovenských väzniciach.

Už v prvom ročníku na právnickej fakulte, sa študenti tiež učia jednu zo zásad trestného stíhania v demokratických a právnych štátoch – „In dubio pro reo.“ Teda „pochybnosti v prospech obvineného.“ OČTK a rovnako súdy, majú podľa nej konať až do odsúdenia v prospech obvineného.

Výzva Únie

Uznesenie Európskeho parlamentu z 15. decembra 2011 o podmienkach zadržiavania v EÚ
(2011/2897(RSP)), vyzýva členské štáty k tomu, aby zabezpečovali zlepšenie podmienok zadržaných a väznených osôb. Slovensko k tomu osobitne vyzvala aj Únia a taktiež o tom, že väzba by mala byť poslednou možnosťou, nemala by byť nadužívaná a jej čas by mal byť len nevyhnutný, hovorí napríklad aj judikatúra ESĽP.

Zdroj: NR SR, EP, ESĽP


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Baránik: Nie som proti humanizácii väzby. Ale teraz? To chceme, aby sa v nej mal Fico dobre?!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku