eReport.sk
Bizarná inštalácia, ktorá visí na budove českého ministerstva vnútra.
Bizarná inštalácia, ktorá visí na budove českého ministerstva vnútra. Zdroj: twitter

VIDEO Putin vo vaku na mŕtvoly! Ide o nápad českého ministra, ktorý vyzýva občanov na spájanie

Na budove ministerstva vnútra v Prahe visí česká a ukrajinská vlajka, uprostred sa nachádza podobizeň ruského prezidenta Vladimíra Putina vo vaku na mŕtvoly. Má to označovať výročie spojenia vzniku samostatného Československa s poukazom na odhodlanosť brániť demokratické hodnoty zvrchovaného štátu, ktoré vzniklo na základe iniciatívy ministra Víta Rakúšana (STAN) a spolku Dekomunizácia. Informovala spravodajská televízia TA3.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Počet LGBTQ osôb rastie.
 2. Protest v Prahe
 3. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
 4. Účastníci protestu v Prahe
 5. Snímka z videa zachytávajúca občanov na proteste Slovensko na 1.mieste
 6. Stíhačky Kyjevu nepošleme
 7. Pápež František požehnáva z okna Apoštolského paláca počas nedeľňajšej modlitby Anjel pána na Námestí Sv. Petra vo Vatikáne 30. októbra 2022.
 8. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
 9. Vraždiť mala tínedžerka
 10. Putin v rakve. Aj takto vyzeralo na Václavskom námestí v Prahe.
 11. Národný záujem je jasný v každom štáte
 12. Marian Jurečka, český minister na kombosnímke s Ľubomírom Jahnátkom a Sándorom Fazekasom

Piatkový sviatok, ktorý bol u našich západných susedov aj dňom pracovného pokoja, však výrazne poznačili demonštrácie v Prahe a Brne, kde sa zišli v uliciach opäť desaťtisíce ľudí. Pripomíname, že aj na Slovensku, konkrétne v Košiciach v piatok protestovalo tisíce občanov, to si však veľká časť médií ani politikov vlastne nijako významne nevšimla.

Vít Rakúšan deň pred protestom vo videu nazval organizátorov demonštrácií šmejdmi. Nepriamo však takouto svojou rétorikou dehonestoval aj tie desaťtisíce Čechov, ktorí sa rozhodli vyjadriť svoju nespokojnosť s politikou vlády Petra Fialu.

Protesty v Česku však neostali neviditeľné a tešili sa záujmu novinárov aj politikov. Najmä tí vládni ich vnímali značne citlivo, dokonca ešte pred ich vypuknutím. Predovšetkým český minister vnútra Vít Rakúšan deň pred protestom vo videu nazval organizátorov demonštrácií šmejdmi. Nepriamo však takouto svojou rétorikou dehonestoval aj tie desaťtisíce Čechov, ktorí sa rozhodli vyjadriť svoju nespokojnosť s politikou vlády Petra Fialu a s tým, že všetko brutálne dražie. Jednoducho išlo o protest, na ktorý má každý občan v civilizovanej demokratickej krajine ústavné právo. Rakúšan však pnutie v českej spoločnosti, ktorá je podobne, ako tá slovenská, silne polarizovaná, zrejme ešte viac rozdelil.

Zdroj: twitter.com/vit_rakusan

Ani v deň 104. výročia vzniku samostatného Československa nezostal Rakúšan ticho a opäť sa rozhodol občanom vysvetľovať, čo považuje za dôležité, správne a vlastne kde je podľa neho pravda. Pripomíname, že svoje video nahral v čase, keď v uliciach Prahy a Brna boli desaťtisíce nespokojných občanov. Rakúšan vo svojom odkaze hovoril pritom o spájaní, o kultivácii národa a tiež o tom, že ostatné národy by sme nemali nenávidieť.

My potrebujeme národ spájať, nie vyjadrovať nenávisť. A to, že náš národ je ochotný pomáhať napríklad inému národu, ktorý je vo vojne, to je úžasné.

Vít Rakúšan.

Nenechajme si ukranúť ten sviatok pre výrazy nejakých nacionalistických krajných tendencií. Pravé vlastenectvo sa totiž prejavuje v tom, že máme chuť spoločnosť spájať, nie ju rozdeľovať. Vlastenectvo sa neodráža v tom, že ostatné národy nenávidíme. Naopak, my kultivujeme ten národ vlastný. To by sme mali mať 28. októbra pred očami, to by sme mali mať v hlavách i v našich srdciach. Pretože my potrebujeme národ spájať, nie vyjadrovať nenávisť. A to, že náš národ je ochotný pomáhať napríklad inému národu, ktorý je vo vojne, to je úžasné. Som na našich ľudí veľmi pyšný. Ďakujem im za to a dúfam, že ten ďalší sviatok Českej republiky za tok budeme sláviť už v trochu pokojnejšej dobe, ale my to zvládneme,“ zaželal si 28. októbra český minister vnútra.

Zdroj: twitter.com/vit_rakusan

Rakúšan svoje odhodlanie spájať český národ v piatok demonštroval aj tým, že vymyslel vyrobenie inštalácie, ktorú dal zavesiť na budovu na svojho rezortu – na Letnej. Ako pripomienku vzniku Československa. Ide o českú a ukrajinskú vlajku medzi ktorými je plátno s podobizňou prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina, pričom ten je vyobrazený vo vaku na mŕtvoly.

„Vieme, kto je náš priateľ, ktorý krváca aj za našu slobodu. A tiež vieme, kto je náš nepriateľ, a nenecháme ho ukradnúť pojem vlastenectva ani našu vlajku,“ komentoval bizarnú inštaláciu Rakúšan na Twitteri. Mimochodom, jej výroba stála v prepočte asi 2000 eur a má byť vyvesená minimálne týždeň. Celá táto „paráda“ je vraj dokonca skonzultovaná s bezpečnostnými zložkami.

Zdroj: twitter.com/vit_rakusan

V rovnaký deň, teda v piatok agentúra TASR vydala správu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udelil českej metropole Praha čestný titul Mesto-záchranca za pomoc Ukrajincom a Ukrajine. Uvádza sa to v tlačovej správe Zelenského prezidentskej kancelárie zverejnenej v piatok, v deň štátneho sviatku Českej republiky.

Ocenenie komplexnej a rozsiahlej pomoci Ukrajincom

Titul je ocenením solidarity pražských miestnych úradov, obyvateľov a dobrovoľníkov, ktorú prejavujú Ukrajincom; je ocenením komplexnej a rozsiahlej pomoci občanom Ukrajiny, ktorí museli ujsť zo svojej vlasti pred ozbrojenou agresiou Ruskej federácie; je vďakou za silnú podporu nášmu štátu pri obrane svojej nezávislosti a suverenity, píše sa v tlačovej správe.

Praha sa po poľských mestách Rzeszów a Przemyšl stala tretím mestom, ktoré od Ukrajiny dostalo čestný titul Mesto-záchranca.

Praha od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prichýlila vyše 100.000 Ukrajincov, ktorí prišli do Česka hľadať záchranu. Česko poskytlo útočisko už vyše 460.000 ukrajinských občanov. Česká republika aktívne a rozhodne podporuje našu krajinu v boji proti agresii Ruskej federácie a pri prekonávaní jej následkov. Česká republika je tiež jedným z lídrov v poskytovaní obrannej pomoci Ukrajine, uvádza Zelenského prezidentská kancelária. Praha sa po poľských mestách Rzeszów a Przemyšl stala tretím mestom, ktoré od Ukrajiny dostalo čestný titul Mesto-záchranca.

Vládni politici chystajú spoločné rokovanie s Kyjevom

Česko podľa TA3 od začiatku ruskej invázie patrí medzi najvýraznejších podporovateľov Ukrajiny. Export vojenského materiálu z ČR na Ukrajinu tento rok dosiahol podľa ministerky obrany Jany Černochovej (ODS) 47 miliárd českých korún (1,9 miliardy eur) a štát zatiaľ Ukrajine poskytol pomoc za 4,2 miliardy českých korún (vyše 170 miliónov eur). „Od februárového začiatku ruskej invázie na Ukrajinu český štát udelil 450 090 dočasných víz, ktoré držiteľom umožňujú prístup k verejnému zdravotnému poisteniu, vzdelaniu či na trh práce,“ informovala televízia.

Veľmi intenzívne podporujeme spravodlivý obranný boj ukrajinského ľudu proti ruskej agresii.

Premiér Petr Fiala.

Podporu Ukrajine chce podľa TA3 časť českej vlády vyjadriť aj na spoločnom rokovaní s tamojším kabinetom v pondelok v Kyjeve. Podľa denníka Blesk by v delegácii okrem premiéra Petra Fialu (ODS) mali byť Rakúšan, minister financií Zbyněk Stanjura (ODS), minister zahraničia Ján Lipavský (Piráti) a Černochová. „Veľmi intenzívne podporujeme spravodlivý obranný boj ukrajinského ľudu proti ruskej agresii,“ povedal novinárom Fiala. Riešiť s ukrajinskými náprotivkami nechce len pomoc, ale aj zvládanie utečeneckej vlny, ktorej Európa čelí, alebo zapojenie českých firiem do povojnovej obnovy Ukrajiny.

Moskva: Úroveň rusofóbie sa zvyšuje každým dňom

Rakúšanova inštalácia neostala bez odozvy zo strany Ruskej federácie. Moskovská tlačová agentúra Eurasia Daily uviedla, že nepriateľstvo voči Rusku prekonalo v Česku všetky medze, české ministerstvo vnútra sa vyhráža Putinovi. „Česko oficiálne odsudzuje Rusko za počínanie na Ukrajine a plne podporuje Kyjev. Okrem toho sa úroveň rusofóbie (nepriateľstva k Rusku) v krajine zvyšuje každým dňom a všetci, ktorí nesúhlasia s oficiálnou politikou Prahy, sú vyhlasovaní za ‚ruskú piatu kolónu‘,“ uviedla moskovská agentúra Eurasia Daily čím odkázala na vyhlásenie Víta Rakúšana o „piatej kolónii“.

Na snímke priebeh demonštrácie s názvom Nenásilná revolúcia – Česká republika na 1. mieste, na ktorej ľudia protestujú proti vláde českého premiéra Petra Fialu. Praha, 28. októbra 2022. – Foto: tasr

TA3 priniesla informáciu aj o tom, že zobrazenie vaku na mŕtvoly, z ktorého vytŕča Putinova hlava, ocenil denník Ukrajinska pravda ako skrášlenie ministerskej budovy v Prahe na Letnej Denník dodal, že to nie je prvý prípad, keď českí predstavitelia tvrdo kritizujú ruského prezidenta. Pripomenul, nedávny počin ministerky obrany Jany Černochovovej, ktorá sa na Putinove sedemdesiatiny nechala vyfotografovať v tričku s „posolstvom“ oslávencovi, pričom tričko darovala česká iniciatíva zbierajúca peniaze na zbrane pre Ukrajinu.

Tvrdé slová Paroubka na adresu vlády Petra Fialu

Bývalý český premiér a niekdajší predseda ČSSD Jiří Paroubek, ktorý sa zúčastnil na piatkovom proteste na Václavskom námestí medzi demoštratmi uviedol, že „toto zhromaždenie bude zľahčované, tak ako je znemožňované v médiách organizátorom, aby sa tam dostali.“ Sarkasticky dodal, že je rád, že na Václavskom námestí podľa slov Petra Fialu, Víta Rakušana a Markéty Pekarovej Adamovej našiel hlúčik zapredancov, stroskotancov a ruských trollov. „Som dnes ale radšej stroskotancom spolu s vami, než aby som bol v jednom lochu s tou spupnou a arogantnou vládou, ktorá pije víno a ľuďom ordinuje redukčnú diétu,“ povedal bývalý český premiér.

Bez ohľadu na slová Paroubka je zjavne faktom, že niektorí vládni politici v Česku (aj na Slovensku) sa správajú skôr ako, jemne povedané, aktivisti. Pre akéhokoľvek národného politika voleného a plateného občanmi, by malo byť povinnosťou usilovať sa robiť všetko predovšetkým pre pokoj a zmier spoločnosti, v ktorej zastáva líderskú funkciu. A zatiaľ je ten zmier, zdá sa, v nedohľadne. Tak v Prahe, ako aj v Bratislave.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Putin vo vaku na mŕtvoly! Ide o nápad českého ministra, ktorý vyzýva občanov na spájanie

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti