eReport.sk
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Zdroj: t.me/dmytrokuleba_ua

Kuleba je vo vývrtke: Upozorňovali sme na to! Teraz Moskva zablokovala vývoz ukrajinského obilia

Ukrajina obvinila v sobotu Rusko z toho, že pod „falošnou zámienkou“ zablokovala vývoz ukrajinského obilia. Moskva totiž oznámila, že pozastavuje svoju účasť na dohode o vývoze poľnohospodárskych produktov z ukrajinských prístavov v dôsledku údajných útokov dronom na ruské plavidlá na Kryme. TASR správu prevzala zo stanice Sky News.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders
  2. Stret armád
  3. Primátor Kyjeva Vitalij Kličko
  4. Na snímke únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltskom mori pri pobreží dánskeho ostrova Bornholm 27. septembra 2022.
  5. Na archívnej snímke z 29. júla 2022 nákladná loď Navi-Star naložená obilím čaká na vyplávanie z ukrajinského prístavu Odesa.
  6. Pápež František požehnáva z okna Apoštolského paláca počas nedeľňajšej modlitby Anjel pána na Námestí Sv. Petra vo Vatikáne 30. októbra 2022.
  7. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
  8. Ukrajina víta návrh Leyenovej na vytvorenie osobitného tribunálu, ktorý má trestať predstaviteľov Ruska
  9. Bizarná inštalácia, ktorá visí na budove českého ministerstva vnútra.

Ruské ministerstvo obrany predtým obvinilo Ukrajinu zo sobotňajšieho útoku dronmi na prístav v Sevastopole na anektovanom Kryme, ktorý je hlavnou základňou ruskej Čiernomorskej flotily. Podľa ministerstva však došlo len k „malému“ poškodeniu jednej z ruských lodí.

Kuleba hovorí o falošnej zámienke Rusov

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba komentoval následne ruské oznámenie o pozastavení zmienenej dohody s tým, že krajiny by mali „od Ruska požadovať skončenie jeho hier o život“. Ukrajina podľa Kulebu už predtým varovala, že Rusko chce z tejto dohody vycúvať, a že Moskva využite „falošnú zámienku“ na jej pozastavenie.

Vyzývam všetky štáty, aby od Ruska žiadali, nech  zastaví svoje hry o život a opätovne sa zaviaže sa k plneniu svojich povinností.

Dmytro Kuleba.

„Upozorňovali sme na plán Ruska zničiť čiernomorskú iniciatívu na vývoz obilia. Teraz Moskva využíva falošnú zámienku na zablokovanie obilného koridoru, ktorý zaisťuje potravinovú bezpečnosť pre milióny ľudí. Vyzývam všetky štáty, aby od Ruska žiadali, nech  zastaví svoje hry o život a opätovne sa zaviaže sa k plneniu svojich povinností,“ uviedol Kuleba na sociálnej sieti Twitter.

Guterres: Sme v kontakte s ruskými úradmi

Platnosť predmetnej dohody má podľa denníka The Guardian vypršať 19. novembra, pričom generálny tajomník OSN António Guterres ešte v piatok vyzýval na jej predĺženie.

OSN po pozastavení dohody zo strany Ruska oznámila, že je v kontakte s ruskými úradmi, píše agentúra Reuters. „Je nevyhnutné, aby sa všetky strany zdržali akéhokoľvek konania, ktoré by ohrozilo čiernomorskú obilnú iniciatívu, ktorá je zásadným humanitárnym úsilím s jednoznačne pozitívnym vplyvom na prístup k potravinám pre milióny ľudí na celom svete,“ uviedol hovorca OSN Stéphane Dujarric.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kuleba je vo vývrtke: Upozorňovali sme na to! Teraz Moskva zablokovala vývoz ukrajinského obilia

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti