eReport.sk
Marian Jurečka, český minister na kombosnímke s Ľubomírom Jahnátkom a Sándorom Fazekasom
Marian Jurečka, český minister na kombosnímke s Ľubomírom Jahnátkom a Sándorom Fazekasom. Zdroj: tasr

Český parlament chce znižovať dôchodky bývalým predstaviteľom komunistického režimu

Českí poslanci v piatok schválili novelu zákona, ktorou sa okrem iného znížia dôchodky predstaviteľom komunistického režimu. Novela zamieri do Senátu a potom na podpis prezidentovi, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Babiš pripomenul Klausov výrok
  2. Putin v rakve. Aj takto vyzeralo na Václavskom námestí v Prahe.
  3. Bizarná inštalácia, ktorá visí na budove českého ministerstva vnútra.
  4. Priority Únie sa nemenia

Dotknutým osobám sa zníži percentuálna výmera starobného dôchodku o tristo českých korún (približne 12 eur) za každý započatý rok, ktorý bol daný človek predstaviteľom bývalého režimu.

Senátori a Zeman

Ak novelu schvália aj senátori a podpíše prezident Miloš Zeman, rozhodnutie sa dotkne približne 3000 ľudí. „Typovo ľudí, ktorí boli členovia vlád za obdobie komunistického režimu alebo ľudia, ktorí pôsobili vo vedúcich pozíciách, napríklad u Štátnej bezpečnosti alebo pohraničnej stráže a podobne,“ povedal jeden z predkladateľov návrhu, minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka.

„Majú dnes veľmi slušné dôchodky. Beriem to ako čiastočné vyrovnanie,“ uviedol Jurečka a dodal, že s nábehom zákona do praxe počítajú v roku 2024.

Zoznamy

Podmienkou na zníženie percentuálnej výmery starobného dôchodku je, že osoba bola zaradená do zoznamu predstaviteľov režimu Ústavom pre štúdium totalitných režimov.

„Je to nastavené tak, že budúci rok sa uskutoční proces prelustrovania týchto ľudí v spolupráci s Ústavom pre štúdium totalitných režimov tak, aby po 1. apríli 2024 česká správa sociálneho zabezpečenia potom uskutočnila už tú zníženú výplatu týmto ľuďom.“

Marian Jurečka, český minister práce a sociálnych vecí

So znížením dôchodku môžu počítať ľudia, ktorí v období od 25. februára 1948 do 17. novembra 1989 boli napríklad členmi či kandidátmi Ústredného výboru KSČ alebo KSS, vedúcimi tajomníkmi krajských, okresných či obvodných výborov strany alebo členmi vlád. Dotkne sa to aj predsedov a primátorov národných výborov, predsedov súdov či generálnych prokurátorov alebo členov Hlavného štábu Ľudových milícií.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Český parlament chce znižovať dôchodky bývalým predstaviteľom komunistického režimu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti