tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Pohľad na protestujúcich s protivládnymi transparentmi v metropole Moldavska.
Pohľad na protestujúcich s protivládnymi transparentmi v metropole Moldavska. Zdroj: reprofoto yt/rianovosti

VIDEO Prozápadnej vlády majú plné zuby! Ľudia v Kišiňove vyháňali z úradu moldavskú prezidentku

Niekoľko tisícok ľudí protestovalo v nedeľu v moldavskom hlavnom meste Kišiňov, požadujúc odstúpenie tamojšej prozápadnej vlády na pozadí narastajúceho hnevu nad prudkým rastom inflácie a zvyšovaním cien zemného plynu. Informuje o tom tlačová agentúra Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová (vľavo) a moldavská prezidentka Maia Sanduová počas stretnutia 30. marca 2022 v Kišiňove.
  2. Sergej Lavrov.
  3. Sprava nemecký kancelár Olaf Scholz a moldavská prezidentka Maia Sanduová počas stretnutia v Berlíne 23. septmebra 2022.
  4. Ukrajinka prechádza pri nápise Centrum pomoci SOS Ukrajina 2022 v košickom Starom Meste, archívna snímka.
  5. Vojenský dron
  6. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).
  7. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  8. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

Moldavsko, malá východoeurópska krajina ležiaca medzi Ukrajinou a Rumunskom, v uplynulých mesiacoch čelí zvýšenému politickému napätiu následkom prudkého nárastu cien plynu po ruskej invázii na Ukrajinu.

„Preč s Maiou Sanduovou! Preč s vládou!“

Tisíce obyvateľov demonštrovali pred oficiálnym sídlom moldavskej prezidentky Maie Sanduovej v centrálnej časti Kišiňova, pričom skandovali heslá ako „preč s Maiou Sanduovou“ alebo „preč s vládou“.

Zdroj: youtube.com/djuki dan

Sanduová opakovane odsúdila kroky Moskvy na Ukrajine a presadzuje členstvo svojej krajiny v Európskej únii. Kritici jej vyčítajú, že nevyjednala lepšiu dohodu o dodávkach plynu s Ruskom, ktoré je hlavným dodávateľom tejto komodity pre Moldavsko. Moldavský regulačný úrad v piatok zvýšil ceny plynu pre domácnosti o 27 percent.

Sprava nemecký kancelár Olaf Scholz a moldavská prezidentka Maia Sanduová počas stretnutia v Berlíne 23. septmebra 2022. – Foto: tasr/ap

Po minulotýždňovom pokuse o vytvorenie protestného tábora pred budovou moldavského parlamentu postavili demonštranti pred prezidentským sídlom do popoludnia približne desať stanov.

EÚ v júni udelila Moldavsku štatút kandidátskej krajiny

Odkedy Moskva spustila na Ukrajine 24. februára nevyprovokovanú vojenskú ofenzívu, prijalo Moldavsko státisíce ukrajinských utečencov. Európska únia v júni udelila Moldavsku, ako aj Ukrajine štatút kandidátskych krajín.

Rusko má v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko umiestnených podľa odhadov 1500 vojakov, ktorých označuje za „mierový zbor“ zameraný na zachovanie mieru a stability.

Moldavský parlament 28. júla odhlasoval predĺženie výnimočného stavu o 60 dní. Tento krok nadobudol účinnosť 8. augusta a potrvá do 8. októbra. K opatreniu prišlo po tom, ako vláda uviedla, že naďalej potrebuje špeciálne právomoci v súvislosti s následkami ruskej vojenskej agresie na Ukrajine.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Prozápadnej vlády majú plné zuby! Ľudia v Kišiňove vyháňali z úradu moldavskú prezidentku

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku