eReport.sk
Ilustračná snímka, zdroj:tasr

VIDEO Prognóza od Matoviča: Naša ekonomika rastie, porastie aj inflácia! Budeme zarábať viac?

Ak máte pocit, že už teraz máte čo robiť, aby ste dokázali čeliť vysokým cenám prakticky všetkého, tak vedzte, že bude zrejme ešte horšie. Drastickému zdražovaniu nie je rozhodne koniec. Má pokračovať v tomto a aj v tom nasledujúcom roku. Aspoň to vyplýva z prognózy rezortu financií, ktoré vedie minister Igor Matovič (OĽANO). Práve jeho analytici z Inštitútu finančnej politiky upozornili, že na Slovensku treba počítať s ďalším rastom inflácie. Aj keď odborníci z ministerstva tvrdia, že slovenská ekonomika je v raste, jedným dychom upozorňujú na negatívne vplyvy kvôli vojne na Ukrajine. Dokonca hovoria aj o zvyšovaní platov, pravdou však je, že sociálni partneri sa ešte na ničom v tomto smere definitívne nedohodli. Zatiaľ s istotou možno povedať iba jedno: štát vyberie na daniach výrazne viac ako doteraz.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  2. Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
  3. Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti.
  4. Počítanie euro bankoviek

Inflácia by mala na Slovensku v tomto roku dosiahnuť úroveň 11,6 % a hrubý domáci produkt (HDP) by sa mal zvýšiť o 1,9 %. V budúcom roku inflácia tiež prekročí 11 % a HDP by sa malo zvýšiť na 2,6 %. Vyplýva to z makroekonomickej prognózy, ktorú vo štvrtok zverejnilo Ministerstvo financií (MF) SR.

VIDEO Valachy z Inštitútu finančnej politiky: Tento rok porastie HDP 1,9%, budúci rok o 2,6 %

Napriek tomu, že rétorika analytikov ministerstva financií bola ladená pozitívne s dôrazom na fakt, že naša ekonomika rastie, na druhej strane odborníci priznávajú, že výdavky štátu stúpajú predovšetkým pre rast cien energií.

„Slovenská ekonomika napriek tomu, že sme krajina na hranici vojny, napriek tomu, že sme vystavení makroekonomickým šokom predovšetkým vo vzťahu k inflačnému rastu cien energií, tak rastie, ale tento rast je negatívne ovplyvňovaný touto situáciou,“ povedal štátny tajomník MF Marcel Klimek.

Vylepší situáciu Sulíkova dohoda s SPP?

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy spresnil, že makroekonomická prognóza zatiaľ neráta s vplyvom dohody ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) so štátnym Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) o miernejšom raste cien plynu. Pokiaľ bude zrealizovaná, odhadol Valachy infláciu v budúcom roku na úrovni okolo 8,5 %.

Vraj by mali porásť aj platy, dohoda na tom ešte nie je

Rast inflácie sa premietne aj do miezd, ktoré by sa mali podľa rezortu financií v tomto roku zvýšiť o 7,3 % a v budúcom o 10,2 %. Aj v tomto prípade zatiaľ nie sú v odhade zarátané prípadné výsledky prebiehajúceho vyjednávania so sociálnymi partnermi.

Väčší optimisti, ako tí v Národnej banke Slovenska

Odhady MF sú pri raste HDP optimistickejšie ako prognóza zverejnená Národnou bankou Slovenska. Tá tiež ráta s dvojcifernou infláciou v tomto aj v budúcom roku, no rast ekonomiky by mal byť podľa NBS o niečo nižší, a to na úrovni 1,4 % HDP v tomto roku a 1,9 % HDP v budúcom.  

Štát na daniach vyberie výrazne viac ako doteraz

„Slovensko by malo mať k dispozícii v tomto roku oproti schválenému rozpočtu navyše 1,52 miliardy eur a v budúcom by mal rast príjmov oproti rozpočtu dosiahnuť 1,976 miliardy eur. Dôvodom je inflácia, ale aj zlepšený výber daní. Rast výberu daní má aj protistranu vo forme nárastu výdavkov, upozornil pri prezentácii daňovej prognózy riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy.  

My v rozpočtovom procese samozrejme vidíme, že budeme mať o dve miliardy vyššie príjmy. Podľa zákona o výdavkových limitoch musíme znížiť naše výdavky zhruba o 600 miliónov a rok na to o ďalších 600 miliónov.

Štátny tajomník MF Marcel Klimek.

I keď bude príjem do rozpočtu vyšší, zároveň vzrastú aj výdavky štátu na kompenzáciu vyšších cien a vyšších miezd vo verejnom sektore. Tieto vplyvy však zatiaľ nie sú v daňovej prognóze úplne špecifikované. „Preto hovoríme, že pokiaľ vláda, minister, ktorýkoľvek príde s návrhom na nové politiky, nové opatrenia, vždy si to bude vyžadovať aj kompenzačné opatrenia,“ povedal Valachy. Štátny tajomník MF Marcel Klimek dodal, že objem predpokladaných zvýšených výdavkov zrejme presiahne dve miliardy eur.

Vláda musí nejaké eurá odložiť aj bokom

Klimek pripomenul, že vláda sa bude musieť v najbližších rokoch vyrovnať aj s úlohami, ktoré jej vyplývajú z platných zákonov. „My v rozpočtovom procese samozrejme vidíme, že budeme mať o dve miliardy vyššie príjmy. Podľa zákona o výdavkových limitoch musíme znížiť naše výdavky zhruba o 600 miliónov a rok na to o ďalších 600 miliónov,“ uviedol Klimek. Podľa zákona o rozpočtovej zodpovednosti musí navyše vláda viazať výdavky v sume troch percent a v roku 2024 musí vláda predstaviť vyrovnaný rozpočet. „Čo znamená oproti dnešku ušetriť štyri až 5,5 miliardy eur,“ zhrnul Klimek.

VIDEO Štátny tajomník ministerstva financií o prognóze pri výbere daní
Celá tlačovka Inštitútu finančnej politiky o prognózach pre Slovensko

Zdroj: fb/ministerstvo.financii.sr

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Prognóza od Matoviča: Naša ekonomika rastie, porastie aj inflácia! Budeme zarábať viac?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti