eReport.sk
Plynovod. FOTO TASR

Hra na hrdinov nás môže vyjsť až príliš draho. Ak nám Rusko odstaví plyn, trpko zaplačeme!

Európska únia zaviedla voči Rusku niekoľko sankčných balíčkov, ktoré však majú svoju reakciu. Rusko totiž už zastavilo dodávky plynu do niektorých štátov. Ak by to spravilo aj Slovensku, bola by to pre nás poriadna rana.

Náhle zastavenie dodávok ruského plynu do Európskej únie (EÚ) by spomedzi krajín strednej a východnej Európy najviac zasiahlo Slovensko, Česko a Maďarsko, uviedla v utorok (28. 6.) agentúra Fitch Ratings. Poľsko, Litva a Rumunsko sú podľa agentúry menej zraniteľné. Informuje o tom TASR.

Odstavenie plynu? Môžeme čeliť veľkému makrošoku

Slovensko, Česko a Maďarsko sú podľa Fitch vysoko závislé od ruského plynu a v krátkodobom horizonte nemajú reálne alternatívy. „Kompletné a úplné zastavenie dodávok plynu do EÚ z Ruska nie je základným scenárom Fitch,“ uviedla agentúra. Toto riziko je však podľa Fitch reálne. Rusko už zastavilo dodávky do Bulharska a Poľska a obmedzilo dodávky do ostatných krajín EÚ. Podľa Fitch môže EÚ trvať viac než tri roky, kým plne nahradí ruský plyn.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti.
  2. Predseda strany SaS Richard Sulík.

V prípade zastavenia dodávok ruského plynu by región „čelil veľkému makrošoku vrátane nižšieho a v mnohých prípadoch negatívneho rastu“. Výrazne by to tiež poškodilo niektoré sektory, zrýchlilo infláciu a spôsobilo trvalý tlak na verejné deficity a dlhy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hra na hrdinov nás môže vyjsť až príliš draho. Ak nám Rusko odstaví plyn, trpko zaplačeme!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti