eReport.sk
Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). Foto: tasr

Matovič upokojuje občanov: Nehrozí, že by samosprávy museli zvyšovať dane a poplatky!

Napriek prijatiu rodinného balíčka, ktorý zvyšuje daňový bonus a znižuje tak výšku podielových daní pre obce a mestá, dostanú samosprávy viac peňazí, ako plánoval rozpočet. Vo štvrtok to po predstavení aktuálnej daňovej prognózy povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO). Ten občanom odkázal, že sa nemusia obávať toho, že do mestských a obecných pokladníc budú musieť zaplatiť viac. Minimálne z jeho slov to vyplýva. Líder najsilnejšieho vládneho hnutia inými slovami tvrdí, že tí primátori a starostovia, ktorí dane a poplatky ľuďom zvýšia, majú takpovediac nekalý úmysel. Vzhľadom k tomu, že sa blížia voľby do samospráv, vyznievajú slová Matoviča tak trochu ako „príspevok“ do predvolebnej kampane. Či?

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava šéf hnutia OĽANO Igor Matovič a jeho minister Vladimír Lengvarský.
  2. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  3. Nápis na budove, v ktorej sídli Ministerstvo financií SR na Štefanovičovej ulici v Bratislave.
  4. Zľava Richard Raši a Boris Kollár v štúdiu TV Markíza počas relácie Na telo.
  5. Anna Zemanová na videosnímke v štúdiu RTVS.

Rast príjmov samospráv vyplýva z odhadu rastu výberu dane z príjmu na tento aj na budúci rok. „V skutočnosti podľa tejto daňovej prognózy, ktorá bola zverejnená, dostanú aj po aplikácii vyššieho daňového bonusu od 1. júla približne o 150 miliónov eur viac,“ povedal Matovič. Na tento rok rozpočet ráta s príjmami samospráv z podielových daní vo výške 3,442 miliardy eur a podľa aktuálnej prognózy by to malo byť 3,596 miliardy eur.

Dobrá správa pre zodpovedných primátorov?

V budúcom roku bude podľa Matoviča situácia obdobná, i keď kladný rozdiel príjmov samospráv oproti rozpočtu bude o niečo nižší. „Stále je to plus 74 miliónov,“ priblížil Matovič. V budúcom roku by mali samosprávy dostať spolu 3,76 miliardy eur. „Myslím, že to je veľmi dobrá správa pre všetkých zodpovedných starostov a primátorov,“ dodal Matovič.

Podľa ministra preto nehrozí, že by samosprávy museli zvyšovať miestne dane a poplatky pre nedostatok financií. Poplatky podľa neho zvýši iba ten starosta a ten primátor, ktorý ich bude chcieť zvyšovať z iného dôvodu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič upokojuje občanov: Nehrozí, že by samosprávy museli zvyšovať dane a poplatky!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti