eReport.sk
Ilustračné foto
Ilustračná foto. Zdroj: shutterstock

Slováci prestávajú veriť našej ekonomike. Negatívne nálady vládnu medzi podnikateľmi aj spotrebiteľmi

Dôvera v slovenskú ekonomiku klesla počas júla 2022 u väčšiny podnikateľov. K najvýraznejšiemu poklesu dôvery došlo v službách, znížila sa aj v obchode a priemysle, iba v stavebníctve došlo k jej zlepšeniu. Nárast pesimizmu prejavili aj spotrebitelia, miera dôvery klesla na najnižšiu úroveň za posledných 16 mesiacov, informoval vo štvrtok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Celková dôvera podnikateľov a spotrebiteľov voči vývoju ekonomiky na Slovensku sa v júli 2022 medzimesačne zhoršila, druhý mesiac po sebe.

„Súhrnný sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) klesol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2,7 bodu na hodnotu 96,8. Aktuálne hodnotenie je o štyri body pesimistickejšie v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Zvýšilo sa aj zaostávanie za dlhodobým priemerom. Kým v júni to bolo o tri body, v júli klesla hodnota IES až o 5,7 bodu pod dlhodobý priemer,“ spresnil ŠÚ.

Mohlo by vás zaujímať

  1. štatistický úrad budova logo
  2. štatistický úrad budova logo
  3. Vždy som ti držal chrbát!
  4. slovenská ekonomika recesia rast bankovka kríza peňaženka

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach (v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách) a u spotrebiteľov. Indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

Dôverujeme všade menej

Pokles dôvery v priemysle nastal aj v júli, avšak po minulomesačnom dvojcifernom prepade sa jeho tempo výrazne spomalilo. Indikátor dôvery klesol len mierne, o 0,7 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu -2, a to predovšetkým vplyvom rastu zásob priemyselných výrobkov. Zvýšenie stavu zásob uviedli hlavne vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a ostatných nekovových výrobkov.

Dôvera v službách zaznamenala výrazný pokles druhý mesiac po sebe. Indikátor dôvery v júli klesol o 8,7 p. b. na úroveň 10,3. Pesimistickejšie boli hodnotenia vo všetkých troch otázkach, pri hodnotení ekonomickej situácie za posledné tri mesiace, ako aj pri hodnotení dopytu po službách, bol pokles v nasledujúcich troch mesiacoch dvojciferný.

Máme obavy o úspory

Zhoršuje sa aj spotrebiteľská atmosféra na Slovensku, keď sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery podľa štatistikov medzimesačne klesol tretí mesiac po sebe. V júli sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil ešte o jeden bod na úroveň -28,8, čo je najnižšia úroveň za posledných 16 mesiacov. Zvýšili sa najmä obavy z očakávaných úspor, ako aj finančnej situácie domácností, vzrástli však aj obavy z celkovej hospodárskej situácie. Nepatrne optimistickejšie vnímali respondenti vývoj nezamestnanosti.

Indikátor dôvery v obchode klesol v júli oproti júnu o 2,3 p. b. na hodnotu 26,7. Respondenti negatívne hodnotili trend podnikateľských aktivít, a to najmä v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov. Očakávajú však aj nižšie splnenie požiadaviek na dodávateľov, predovšetkým v oprave a údržbe motorových vozidiel a v predaji dielov a príslušenstva motorových vozidiel. Sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve sa po poklese v minulom mesiaci v júli ako jediný zvýšil, a to o 9,5 bodu na hodnotu -4,5. Pod zmiernenie pesimistických odpovedí sa podpísali priaznivejšie hodnotenia očakávanej zamestnanosti.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slováci prestávajú veriť našej ekonomike. Negatívne nálady vládnu medzi podnikateľmi aj spotrebiteľmi

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne