eReport.sk
ľudia sa zhromaždili na proteste proti rastúcim životným nákladom a nedostatočnému úsiliu v boji proti klimatickej zmene v Paríži 16. októbra 2022.
Ľudia sa zhromaždili na proteste proti rastúcim životným nákladom a nedostatočnému úsiliu v boji proti klimatickej zmene v Paríži 16. októbra 2022. Foto: tasr/ap

VIDEO Paríž zaplnili demonštranti: Bolo ich asi 140-tisíc, búria sa proti Macronovi a drahote!

Desaťtisíce ľudí vyšli v nedeľu do ulíc francúzskej metropoly Paríž na protest proti politike prezidenta Emmanuela Macrona, a to konkrétne rastúcim životným nákladom a nedostatočnému úsiliu v boji proti klimatickej zmene. Protestný pochod zvolala ľavicová opozičná koalícia Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES), uvádza agentúra AFP.

https://www.youtube.com/watch?v=hvOZelyKNTU

Organizátori odhadujú, že na proteste sa zúčastnilo približne 140.000 ľudí. Účasť tak vysoko předčila ich očakávania, uvádza agentúra DPA. Polícia ešte pred akciou predpokladala, že sa na akcii zíde zhruba 30.000 osôb, pričom svoj odhad reálnej účasti zatiaľ nezverejnila.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 29. apríla 2019 je prvý šéf extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) Abú Bakr Baghdádí.
  2. Protest, Assangea, Britská ambasáda
  3. Proukrajinský demonštranti pred ruskou ambasádou vo Varšave.
  4. S návrhom legislatívy, ktorá od roku 2035 zakazuje predaj nových automobilov so spaľovacím motorom, nesúhlasí 77 percent Čechov.

Protestná akcia mala okrem iného demonštrovať aj jednotu ľavicových odporcov vlády. Niektorí z nedeľňajších demonštrantov mali oblečené žlté vesty, aké sú odkazom na rozsiahle protivládne protesty z roku 2018, ktoré otriasli Macronovou pro-podnikateľskou centristickou vládou.

https://www.youtube.com/watch?v=cTdBD1uXmB4

Zdroj: yt/ samal independent media and partners

Macronovi odporcovia teraz podľa AFP dúfajú, že sa im podarí vyťažiť z patovej situácie, ktorú vo Francúzsku už celé týždne spôsobuje štrajk zamestnancov viacerých tamojších rafinérií a skladov pohonných látok – za vyššie mzdy – prebiehajúci od konca septembra.

Pochod zvolala ľavicová koalícia

Nedeľný pochod v Paríži zvolala pozičná ľavicová koalícia NUPES zložená zo strany Nepoddajné Francúzsko (LFI) vedenej Jeanom-Lucom Mélenchonom, Socialistickej strany (PS), komunistickej strany (PCF) a zelených (EELV). Francúzov na účasť na ňom vyzvalo listom aj vyše 60 umelcov a osobností verejného života vrátane tohtoročnej lauerátky Nobelovej ceny za literatúru Annie Ernauxovej. Protestnú akciu viedol práve Mélenchon.

FOTO Pozrite to ako vyzeralo v uliciach metropoly Francúzska počas protestu

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Viaceré odborové zväzy ohlásili na utorok celodenný štrajk, ktorý by sa mal dotknúť verejného sektora a dopravy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Paríž zaplnili demonštranti: Bolo ich asi 140-tisíc, búria sa proti Macronovi a drahote!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti