eReport.sk
KK1 Lille - Vodièi èakajú v rade na benzín na èerpacej stanici v Lille vo Francúzsku v piatok 7. októbra 2022. Nedostatok pohonných hmôt, ktorý je pod¾a vlády do ve¾kej miery spôsobený štrajkami, sažuje život vodièom v parížskom regióne aj inde. FOTO TASR/AP Drivers line up as they wait to buy gas in a station, in Lille, northern France, Friday, Oct. 7, 2022. Shortages which the government says are largely caused by strikes that have hit French fuel refineries are making life difficult for drivers in the Paris region and elsewhere. (AP Photo/Michel Spingler)

Vo Francúzsku to vrelo! Ľudia vyšli do ulíc bojovať za vyššie platy

Viac ako pätina francúzskych čerpacích staníc mala cez víkend problémy s dodávkami paliva. Spôsobil ich štrajk za vyššie platy v štyroch hlavných ropných rafinériách v krajine. TASR informuje podľa správ agentúr AFP a  Reuters.

Protesty za vyššie platy

Generálny riaditeľ spoločnosti TotalEnergies minulý týždeň povedal, že „nadišiel čas odmeniť“ pracovníkov, no zatiaľ odmietol začať rokovania. V ExxonMobil sa o platoch rokuje niekoľko týždňov.

Ochromené čerpacie stanice

Pracovníci Totalu požadujú zvýšenie miezd o 10 percent. Prudký rast cien energií viedol k obrovským ziskom a vedeniu spoločnosti to umožnilo vyplatiť akcionárom špeciálnu dividendu 2,6 miliardy eur.

„Akcionári dostávajú veľa, ale na zamestnancov sa úplne zabudlo. Dosahujú sa úžasné zisky, ale nechcú kompenzovať vplyv inflácie,“ povedal šéf odborov Thierry Defresne pre AFP. TotalEnergies prevádzkuje vo Francúzsku asi 3 500 čerpacích staníc, čo je takmer tretina z celkového počtu a v súčasnosti ponúka najlacnejší bezolovnatý benzín.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Demonštrácia v Bratislave, odborári
  2. Protest v Prahe
  3. Pegasus, Turecko, letecká spoločnosť
  4. ľudia sa zhromaždili na proteste proti rastúcim životným nákladom a nedostatočnému úsiliu v boji proti klimatickej zmene v Paríži 16. októbra 2022.

Zamestnanci majú legitímne právo snažiť sa o podiel na výnimočných ziskoch, ale nie ubližovať obyčajným ľuďom, uviedla  Aurore Bergeová, šéfka poslaneckého klubu Obroda (Renaissance). „Nie je prijateľné, aby pracovníci organizovali preventívne akcie, ktoré zasiahnu koho? Francúzov, ktorí nemajú inú možnosť (ako použiť svoje auto),“ povedala v nedeľu pre BFM TV.

Senátor Bruno Retailleau z konzervatívnej strany Rapublikáni (Les Republicains), v nedeľu vyzval vládu, aby použila silu na „skoncovanie s nedostatkom (paliva), ktorý zaťažuje vodičov“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vo Francúzsku to vrelo! Ľudia vyšli do ulíc bojovať za vyššie platy

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti