eReport.sk
Na archívnej snímke z 29. apríla 2019 je prvý šéf extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) Abú Bakr Baghdádí.
Na archívnej snímke z 29. apríla 2019 je prvý šéf extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) Abú Bakr Baghdádí. Zdroj: tasr/ap

Francúzsky výrobca cementu Lafarge priznal, že platil Islamskému štátu


 Francúzsky výrobca cementu Lafarge sa na federálnom súde v Brooklyne priznal k tomu, že platil teroristickej organizácii Islamský štát (ISIS), aby jeho závod v Sýrii zostal otvorený. Teraz za to musí v USA zaplatiť pokutu 777,8 milióna USD (790,85 milióna eur).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Veľkorysá Únia
  2. Budú tak robiť kým Ukrajina nevyhrá
  3. Francúzsky prezident Emmanuel Macron
  4. Západ nechce mier
  5. ľudia sa zhromaždili na proteste proti rastúcim životným nákladom a nedostatočnému úsiliu v boji proti klimatickej zmene v Paríži 16. októbra 2022.

Lafarge od augusta 2013 do októbra 2014 zaplatil ISIS takmer 17 miliónov USD. Je to prvýkrát, čo nejaká firma priznala vinu v USA, že poskytovala materiálnu podporu teroristickej organizácii.

Žaloba v Paríži

Lafarge, ktorá sa v roku 2015 stala súčasťou švajčiarskej skupiny Holcim, tiež čelí v Paríži žalobe za napomáhanie pri zločinoch proti ľudskosti. Firma už predtým po internom vyšetrovaní priznala, že jej sýrska divízia platila ozbrojeným skupinám, aby chránili zamestnancov miestneho závodu. Poprela však svoju spoluvinu na zločinoch proti ľudskosti.

Skupina Holcim uviedla, že udalosti okolo sýrskeho závodu Lafarge odporujú jej hodnotám a že správna rada o nich v čase prevzatia v roku 2015 nevedela.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Francúzsky výrobca cementu Lafarge priznal, že platil Islamskému štátu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne