eReport.sk
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Foto: tasr

VIDEO Odvolávanie Mikulca: Minister vnútra obvinenia odmieta, Matovič ho bráni. Čo na to opozícia?

Opozícia musí byť zúfalá, keď sa chytá slamky a z 2000 eur ide robiť najväčšiu korupčnú kauzu. Vyhlásil to líder OĽANO a minister financií Igor Matovič počas diskusie v Národnej rade (NR) SR k návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Matovič skonštatoval, že štát v krízovej situácii nemal dostatočné kapacity či zásoby a musel konať rýchlo. Mrzí ho, že štát nedokázal všetko zabezpečiť. Vyčíta to však súčasnej opozícii, ktorá podľa neho zanedbala prípravu v minulých volebných obdobiach.

Mimoriadnu schôdzu eReport prináša prostredníctvom ŽIVÉHO VYSIELANIA TU.

Matovič: Že vám nie je hanba moralizovať

Zopakoval, že v skladoch štátnych hmotných rezerv mali byť zásoby a stany, a nie zlaté tehly v trezore ich bývalého šéfa Kajetána Kičuru.

Zľava minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) a podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). – Foto: tasr

„Toto bolo vaše pripravovanie sa na krízu, rozkrádanie každého jedného eura,“ adresoval opozícii. „Že vám nie je hanba potom moralizovať a z človeka, ktorý tam od prvého dňa robil dobrovoľníka, hovorím o Júliusovi Slovákovi, robíte nejakého korupčníka,“ namieta minister financií. Pripomenul pritom viaceré kauzy bývalých vlád a pochybnosti o rôznych nákupoch.

Eštok vláde vyčíta, že nemyslí na občanov

Matúš Šutaj Eštok (nezaradený) reagoval, že už dva roky riadi krajinu súčasná vláda. Poukázal aj na jej nízku dôveru u občanov SR. „Tak ako ste nezvládli pandémiu, tak nezvládate ani túto utečeneckú krízu,“ povedal. Vláde vyčíta, že nemyslí na občanov SR, Matovičovi zas zadlžovanie Slovenska. V súvislosti s korupciou pripomenul kauzy súčasnej vlády, napríklad nákup antigénových testov na ochorenie COVID-19 od firmy, ktorá mala mať blízko k samotnému Matovičovi.

Mikulec: Krízové riadenie nezlyhalo

Štát sa nikdy nezbavil zodpovednosti a nikdy neodovzdal riadenie utečeneckej krízy súkromnej firme. Vyhlásil to minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v pléne Národnej rady (NR) SR počas diskusie k návrhu na jeho odvolanie. Pripustil, že zo začiatku krízy nefungovali procesy ideálne. Vzhľadom na limity a ďalšie technické zabezpečenie potrebovali podľa neho zabezpečiť súkromnú firmu. Nedostatky v rámci krízového riadenia či civilnej ochrany sú podľa neho výsledkom drancovania štátu z čias vlád Smeru-SD. Odmietol, že by sa niekto na zákazke obohacoval.

Nie je pravdou, že sa tu niekto obohacuje.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

„Krízové riadenie nezlyhalo, ale došlo na svoje limity. Práve v tom momente sme využili aj súkromnú firmu, ktorá má bohaté skúsenosti s obrovským množstvom ľudí,“ povedal Mikulec. Firma bola podľa neho využitá len na pomoc vo veľkokapacitnom centre v Michalovciach. Štát potreboval ďalšie stany a technické zabezpečenie, pokiaľ chcel zabezpečiť adekvátne podmienky pre utečencov. Išlo podľa neho o konsenzuálne rozhodnutie štábu v Sobranciach za účasti ministra dopravy a ďalších predstaviteľov štátu.

VIDEO Minister vnútra Roman Mikulec: Nezbavili sme sa zodpovednosti

Na štábe padla podľa neho otázka, či vie niekto z prítomných odporučiť niekoho, kto by to vedel v krátkom čase zabezpečiť. „Došlo k odporučeniu firmy Dustream, ktorá mala na to kapacity technické aj personálne,“ skonštatoval Mikulec s tým, že firma to vedela zabezpečiť za víkend. Aj Úrad pre verejné obstarávanie podľa neho skonštatoval, že v takejto situácii je priame rokovacie konanie v poriadku. „Nie je pravdou, že sa tu niekto obohacuje,“ dodal.

Minister vnútra upozornil, že napríklad v rámci civilnej ochrany chýbal ľuďom potrebný tréning a výcvik, za čo nesú zodpovednosť bývalé vlády.

Mikulec odkázal šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi, že nechutne využíva utečeneckú krízu na získanie politických bodov. Minister pripomenul, že od začiatku utečeneckej krízy pôsobili na prechodoch a v ich blízkosti všetky zložky štátu.

Štát podľa Mikulca vytvoril všetky štruktúry, ktoré potrebuje na riadenie krízy, ktorá je v gescii nielen Hasičského a záchranného zboru, ale aj iných zložiek záchranného systému. „Obrovskou mierou nám pomohli dobrovoľné organizácie, ktoré odviedli úžasnú prácu,“ dodal s tým, že dobrovoľnícke organizácie boli zapojené aj do riadenia a do koordinácie. Upozornil, že napríklad v rámci civilnej ochrany chýbal ľuďom potrebný tréning a výcvik, za čo nesú zodpovednosť bývalé vlády.

Premiér Heger odprezentoval stanovisko vlády

Poslanec Smeru-SD Ľubomír Vážny pripomenul, že rezort vnútra aj iné rezorty majú stovky ľudí, ktorí sa zaoberajú krízovým manažmentom. Ladislav Kamenický (Smer-SD) dodal, že nebyť starostov a primátorov okolitých obcí či dobrovoľníkov, situácia by sa nezvládala. Keď sa situácia upokojila, nastal podľa neho čas na „kšeft“, preto ho dohodili najbližšiemu známemu. V pléne vystúpil aj premiér Eduard Heger (OĽANO) a odprezentoval stanovisko vlády, ktorým kabinet nesúhlasí s návrhom na odvolanie Mikulca z funkcie.

Zľava minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas 63. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 30. marca 2022. – Foto: tasr

Blanár: Samozrejme, za všetko môže bývalá vláda

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) je vo funkcii zbytočne, nedokáže robiť svoju prácu, no potrebujú ho tam na špinavú robotu. Skonštatoval to podpredseda Národnej rady (NR) SR a Smeru-SD Juraj Blanár počas diskusie k návrhu na odvolanie Mikulca z funkcie. Odmieta, že by opozícia zneužívala aktuálnu situáciu na Ukrajine a na našich hraniciach na politické účely. To podľa neho robí práve vládna koalícia, aby zakrývala svoju neschopnosť.

„Vždy keď ich pristihnú, tak rozprávajú o tom, ako všetko zmenia, zvolajú krízové riadenia a, samozrejme, za všetko môže bývalá vláda,“ skonštatoval Blanár. Reagoval na vyjadrenia ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), ktorý si Mikulca v pléne zastal. Namieta jeho slová, že Mikulec je zbytočný dobrák a doteraz nepovyhadzoval všetkých ľudí bývalých vlád z funkcií v rezorte. Podľa Blanára ho mal teda Matovič hneď odvolať. Odôvodnenie nesúhlasu vlády s odvolaním ministra označil Blanár za úbohé.

Blanár kritizoval aj vyjadrenia koalície, že pri zmluvách so súkromnými firmami v oblasti utečeneckej krízy ide o smiešnu sumu, ako je 2,5 milióna eur a z toho 2000 eur subdodávateľovi zákazky. „Neštítia sa pred ničím, aby použili aj takúto demagógiu. Samozrejme, že pána Slováka teraz upracú a nebude už nič robiť,“ skonštatoval na margo firmy Júliusa Slováka, ktorá je subdodávateľom zákazky medzi štátom a firmou Dustream Production.

Žiak: Využívate tú najhoršiu emóciu

Miroslav Žiak (SaS) tvrdí, že Smer-SD podlo zneužíva situáciu na Ukrajine. „Využívate tú najhoršiu emóciu, aká v ľuďoch môže byť. Rozprávate o tom, ako nám títo ľudia budú kradnúť robotu,“ poznamenal. Kritizoval aj odmietavý postoj Smeru-SD k dodávkam zbraní na Ukrajinu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kamenický
  2. Roman Mikulec
  3. Krajniak to vidí jasne
  4. Robert Fico sa na Slavíne prihovára nielen tam zhromaždeným ale aj koaličným politikom a prezidentke.
  5. Robert Fico (SMER-SD) počas 63. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 30. marca 2022.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Odvolávanie Mikulca: Minister vnútra obvinenia odmieta, Matovič ho bráni. Čo na to opozícia?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti